Dolny Śląsk: Za mało pieniędzy dla niepełnosprawnych

  Dolny Śląsk: Za mało pieniędzy dla niepełnosprawnych

  Katarzyna Wilk

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Coraz więcej osób niepełnosprawnych znajduje zatrudnienie. To świetnie. Paradoks polega jednak na tym, że to powoduje mniejsze wpływy do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z tytułu kar od pracodawców, którzy nie zatrudniają ustawowo określonej ich liczby
  W firmach i instytucjach publicznych na sto osób powinno pracować sześć z orzeczeniem o niepełnosprawności. - W konsekwencji mamy mniej pieniędzy do dyspozycji - mówi Tomasz Leleno z PFRON-u w Warszawie. Do samorządów na Dolnym Śląsku w tym roku trafiło 43 mln zł, czyli aż o 9 mln zł mniej niż przed rokiem.

  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze na dofinansowania dostał z PFRON-u 1,6 mln zł. To kwota mniejsza o 350 tys. zł niż w 2009 roku. Z tego 877 tys. zł automatycznie zostanie przeznaczone na działanie dwóch warsztatów terapii zajęciowej.

  - Obawiam się, że nie dostanę dotacji na turnus rehabilitacyjny - martwi się ociemniały Stanisław Stryjewski z Jeleniej Góry, który czeka na decyzję ośrodka pomocy w tej sprawie.

  Barbara Zagrobelna z jeleniogórskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie i Ruchowo załamuje ręce, mówiąc o tym, jaka pula pieniędzy przypadła Jeleniej Górze.

  Niepełnosprawni dostają pracę, więc firmy nie płacą kar za ich niezatrudnianie- Nie ma szans, by nasi członkowie dostali dotacje choćby na zakup komputerów, które są jedyną ich możliwością kontaktu ze światem - ubolewa.

  Z kolei w Bolesławcu z powodu niższej o 138 tys. zł puli, (teraz wynosi ok. 1,1 mln zł) niepełnosprawni nie mogą liczyć na dofinansowanie na sprzęt rehabilitacyjny i likwidację barier architektonicznych w mieszkaniach. Dlatego rada powiatu skierowała w tej sprawie protest do centrali PFRON-u.

  Tymczasem Tomasz Leleno wyjaśnia, że samorządy powinny zastanowić się nad uruchomieniem środków z własnych budżetów. Bo szans na zwiększenie puli na razie nie ma.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama