Wróciłem z piekła

  Wróciłem z piekła

  Katarzyna Kaczorowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z profesorem Andrzejem Pozowskim, ortopedą, ordynatorem szpitala przy ul. Poświęckiej we Wrocławiu, któremu trzy lata temu zarzucono korupcję - niedawno zarzuty oddalono
  Panie Profesorze, jak to jest wrócić z piekła?
  Jestem w połowie drogi. Dopiero teraz odreagowuję te potworne trzy i pół roku. O powrocie z piekła będę mógł powiedzieć, jak przestanie mi się to śnić po nocach, jak przestanę kojarzyć takie miejsca we Wrocławiu, jak Komenda Miejska Policji, którą omijam szerokim łukiem. A to nadal trwa.

  10 października 2006 roku pod Pański dom podjechali policjanci.

  Byłem już w pracy. Przyjechali między 7 a wpół do ósmej, dokładnie już nie pamiętam. Dwoma nieoznakowanymi samochodami, ubrani w kamizelki z napisem "POLICJA". Z Komendy Miejskiej, z wydziału ds. przestępczości gospodarczej. W domu była żona. Wszystko widzieli sąsiedzi, którzy myśleli, że kręcą jakiś film.

  Funkcjonariusze nie zastali Pana w domu...
  I przyjechali na Poświęcką, do szpitala. Przygotowywałem się do zabiegu, pięć minut później już bym był przy stole operacyjnym. Weszło czterech panów. Jeden z nich błysnął blachą i powiedział, że ma nakaz zatrzymania mnie pod zarzutem korupcji i oszustw na wielką skalę, wystawiony przez prokurator rejonową dla dzielnicy Psie Pole.

  I co Pan wtedy pomyślał?
  Że zbliżają się wybory samorządowe. Od lutego 2006 roku wiedziałem, że policja przesłuchuje naszych pacjentów, zadając im pytania, czy wpłacali pieniądze, gdzie wpłacali, kto im o tym mówił. Chorzy, zaniepokojeni, dzwonili do mnie, więc ich uspokajałem. Tłumaczyłem, że fundacja, na konto której wpłacali pieniądze, by przyspieszyć termin operacji wymiany stawu, działa legalnie, że procedury są zgodne z prawem. I mówiłem, by składali wyjaśnienia zgodnie ze stanem faktycznym. Sądziłem, że wszystko jest przejrzyste - na wszystko, co robiliśmy, była pełna dokumentacja. Ale najwyraźniej potrzebowano jakiegoś show przed wyborami, bo ja sobie tego inaczej nie mogę wytłumaczyć. Dochodzenie rozpoczęło się w lutym, a dopiero w październiku zrobiono pokazówkę z zatrzymaniem.

  Nie zdążył Pan wejść na blok operacyjny?
  Usłyszałem polecenie: "Proszę opróżnić kieszenie". Byłem w pokoju lekarskim, więc przeszliśmy do mnie, do gabinetu. Idziemy. Pacjenci na korytarzach. Sensacja. Ja cały czas jestem spokojny.

  Myślał Pan, że to nieporozumienie?
  Byłem pewien, że wszystko się wkrótce wyjaśni, a dowodem jest moja reakcja na pytanie jednego z funkcjonariuszy, czy chcę zadzwonić do adwokata - wtedy popełniłem największy błąd. Powiedziałem: "A po co mi adwokat? Niczego nie zrobiłem. Wszystko jestem w stanie wyjaśnić". Weszliśmy do gabinetu. Pierwsze, co zrobili policjanci, to otworzyli barek. Do dzisiaj jest w takim stanie jak wtedy, w 2006 roku.
  Cały ten szpital to od lat bida z nędzą i walka o przetrwanie przy śmiesznie niskich kontraktach.
  Mogę go otworzyć?
  Proszę bardzo.

  Kawa, herbata, cukier, filiżanki, kilka kieliszków, jakieś resztki w jednej butelce. Bida z nędzą, Panie Profesorze.
  A spodziewała się pani skrzynki koniaków? Oczywiście, że bida z nędzą. Cały ten szpital to od lat bida z nędzą i walka o przetrwanie przy śmiesznie niskich kontraktach.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hańba dla Rzeczypospolitej!!

   Włodzimierz Zieliński (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 98 / 71

   Szanowny Panie Doktorze!! Moim zdaniem, to wrocławski "beton" /czyt. konkurencja/ za tym stoi!! Nie może on /"beton"/ ścierpieć, iż cieszy się Pan niezwykłym szacunkiem chorych i pacjentów oraz...rozwiń całość

   Szanowny Panie Doktorze!! Moim zdaniem, to wrocławski "beton" /czyt. konkurencja/ za tym stoi!! Nie może on /"beton"/ ścierpieć, iż cieszy się Pan niezwykłym szacunkiem chorych i pacjentów oraz niespotykaną wiedzą i znakomitymi rezultatami Pańskiej pracy!! Moje obydwa stawy biodrowe funkcjonuję doskonale!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niski kontrakt

   xxx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 71 / 78

   czy może brak zdolności zarządzających ?
   Najlepiej wszystko zrzucać na Fundusz, na wszystko tylko nie na własną nieudolność


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wiesz, ze nic nie wiesz!

   Włodzimierz Zieliński (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 94 / 80

   Internauto! 1.Czy znasz sytuację w służbie zdrowia w latach "89 - do dziś? Sądzę, że nie! 2. Czy wiesz co to straszliwy ból trwający latami?? Proponuję zatem nie zabierać głosu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   legalna fundacja ?!

   pacjent (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 84 / 80

   a to ciekawe - niezakazane nie oznacza w tym przypadku legalne
   należy wszystkie te fundacje z tzw. publicznych szpitali powyrzucać...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nieznajomość tematu!

   Włodzimierz Zieliński (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 84 / 70

   Drogi "pacjencie"!! Proszę zwrócić uwagę w jakim czasie to się działo. Podpowiem Ci: ówczesny bałagan w sł. zdrowia i brak pieniędzy na wszystko nie pozwalał normalnym trybem leczyć ludzi! Jedynym...rozwiń całość

   Drogi "pacjencie"!! Proszę zwrócić uwagę w jakim czasie to się działo. Podpowiem Ci: ówczesny bałagan w sł. zdrowia i brak pieniędzy na wszystko nie pozwalał normalnym trybem leczyć ludzi! Jedynym ratunkiem był tenże fundusz. Następnie należy pomysleć dlaczego umorzono całość tzw "sprawy"? Ponadto zapytam: co wiesz o potwornym bólu przez lata? Myślę, że NIC!! Łatwo w polskim piekle zniszczyć wspaniałego człowieka, ale chociażby przeprosić nie ma już komu!!!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama