Kara za kiepskie przepisy

  Kara za kiepskie przepisy

  Edyta Golisz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Pogotowia ratunkowe na Dolnym Śląsku płacą duże pieniądze za to, że nie zatrudniają inwalidów.
  Każdy pracodawca, który zatrudnia w swojej firmie więcej niż 25 osób, a nie ma wśród nich niepełnosprawnych, musi odprowadzać do Państwowego Funduszu Osób Niepełno-sprawnych specjalną opłatę. Nikt nie ma wątpliwości, że przepisy, które mają pomóc niepełnosprawnym w znalezieniu pracy, są potrzebne. Problem w tym, że polskie prawo w tym przypadku potraktowało wszystkich jednakowo.

  Dla stacji pogotowia oznacza to poważne problemy.
  - Żeby być zwolnionym od tych opłat, musiałbym zatrudnić 24 niepełnosprawnych. Ta liczba zależy od wielkości firmy - tłumaczy Andrzej Hap, dyrektor legnickiego pogotowia. - Ale gdzie ja znajdę tyle stanowisk pracy? Nawet gdybym wymienił wszystkich pracowników administracji, łącznie ze sobą, to warunków nie spełnimy, bo jest nas w biurach 18 osób.

  Ratownikami medycznymi niepełnosprawni być nie mogą - od ratowników wymaga się ponadprzeciętnego zdrowia i sprawności fizycznej. Dyspozytorami też raczej nie - polskie przepisy mówią, że dyspozytor musi mieć wykształcenie ratownika medycznego czy pielęgniarki, a trudno w Legnicy czy Jeleniej Górze znaleźć aż tylu niepełnosprawnych medyków.
  - Dla przykładu w Izraelu dyspozytorami są głównie niepełnosprawni - mówi Dariusz Kłos, dyrektor jeleniogórskiego pogotowia. - Ale w tym kraju, podobnie jak w kilku innych, cały system ratownictwa medycznego jest tworzony tak, by niepełnosprawni zostawali dyspozytorami. Są dla nich specjalne szkoły, sprzęt w dyspozytorniach jest odpowiednio przystosowywany. W Polsce czegoś takiego nie ma, a wymaga się od nas cudów - dodaje.

  Jeleniogórskie pogotowie także odprowadza wysokie opłaty do PFRON, bo nie jest w stanie zatrudnić tylu niepełnosprawnych, żeby kar nie płacić.
  - W dodatku w ubiegłym roku po zapłaceniu PFRON- -owi mieliśmy stratę finansową, a musieliśmy zapłacić podatek od... zbyt wysokiego dochodu. Bo ta opłata nie jest traktowana jako koszt podatkowy. Płaciliśmy więc podwójnie. Przecież to jest jakiś absurd - denerwuje się Kłos.
  Wincenty Mazurec, szef wrocławskiej stacji pogotowia, też uważa przepisy za niedopracowane.
  - Skoro utrzymujemy się z pieniędzy publicznych, nie powinniśmy płacić aż takich wysokich opłat - argumentuje Mazurec.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama