Ważne
  Niemcy stracą prawo jazdy

  Niemcy stracą prawo jazdy

  Janusz Pawul, Alina Gierak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Czwórka Niemców, którzy zapisali się na kurs w Polsce, zdali egzamin i w Lubaniu odebrali prawa jazdy, lada moment straci uprawnienia do kierowania. Okazało się bowiem, że przystępując do egzaminu, dołączyli nieprawdziwe zaświadczenia o zameldowaniu.
  Być może Niemców pozbawionych z tego powodu prawa jazdy będzie więcej. Sprawę bada prokuratura w Jeleniej Górze. Na razie czwórce obcokrajowców udowodniono przestępstwo. I dlatego starosta lubański Walery Czarnecki rozpoczął procedurę odebrania im praw jazdy. Jak mówi, nie miał wyjścia.

  - Jeżeli decyzja o wydaniu prawa jazdy podjęta została w wyniku popełnienia przestępstwa, to jest to przesłanka obligatoryjna do wznowienia postępowania w celu uchylenia wadliwej decyzji - tłumaczy.
  W przypadku czwórki Niemców jest już pewne, że tak się stanie. Goście zza Nysy skończyli w Lubaniu kurs i zdali egzamin. Rzecz w tym, że według przepisów musieli być zameldowani w Polsce przez ponad 185 dni. Jak się okazało w wyniku śledztwa, ich zaświadczenia były nieprawdziwe.

  Na ślad przestępstwa wpadł w ubiegłym roku starosta lubański. Jego urzędnicy wychwycili, że niektórzy mieszkańcy zameldowali jednego dnia nawet kilkunastu Niemców. Często w bardzo małych mieszkaniach. Starosta nie miał uprawnień, żeby sprawdzić, kto, gdzie i ile czasu mieszka. Zawiadomił więc prokuraturę. Na ślad przestępstwa wpadł w ubiegłym roku starosta lubański.

  - Podejrzanych przypadków jest jeszcze 37, ale procedura nie została na razie rozpoczęta - mówi starosta Czarnecki. W sumie do lubańskiego starostwa wpłynęło w ubiegłym roku 160 wniosków od cudzoziemców o wydanie prawa jazdy. Dlaczego Niemcy wybierali Polskę? Bo u siebie stracili dokumenty za jazdę po pijanemu albo pod wpływem narkotyków. Aby zdawać egzamin na prawo jazdy po raz drugi w Niemczech, musieliby zaliczyć trudny test medyczno-psychologiczny (MPU).
  Ponadto złapani na jeździe po pijanemu musieliby w Niemczech zaliczyć sesje z psychologiem oraz uczestniczyć w spotkaniach grup terapeutycznych.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo