Kompost użyźni legnicki park

  Kompost użyźni legnicki park

  Tomasz Woźniak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Już w maju ruszy na legnickim wysypisku miejskim w Dobrzejowie nowoczesna kompostownia. Co 6-8 tygodni będzie przerabiać 25 tysięcy ton gałęzi, liści i traw.
  Do końca 2010 roku wysypisko przerobi 25 procent zgromadzonych odpadów biodegradowalnych. - Jako jedni z nielicznych spełnimy pierwszy próg redukcji tego typu odpadów - tłumaczy Józef Wasinkiewicz, prezes Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.
  Legnica uniknie losu Wrocławia, któremu grożą kary za niedotrzymanie pierwszego terminu redukcji tych odpadów. Do roku 2020 wszystkie wysypiska powinny zmniejszyć o 65 proc. ich ilość w porównaniu z obecnym stanem.

  Duży, mający ponad 15 arów powierzchni plac, zostanie wkrótce podzielony na 20 pryzm. Każda będzie miała system elektronicznego napowietrzania z dmuchawami. Dzięki temu odpady nie zgniją, tylko zbutwieją.

  LPGK kupiło też rozdrabniarkę, rozdrabniarko-mieszarkę oraz przesiewacz. W tych maszynach przyszły nawóz będzie mieszany, ugniatany i rozcierany, zanim trafi do pryzm na "leżakowanie". Koszt inwestycji wyniesie ponad 10 mln zł. Eko Fundusz dał 2,6 mln zł, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pożyczył LPGK kolejne 5 mln zł.
  Firma zamierza produkować dwa rodzaje kompostu: handlowy i użytkowy. Pierwszy, tzw. czysty kompost może być produkowany jedynie z naturalnych odpadów roślinnych. Wsad będzie dostarczany z ogródków, działek, osiedli domków jednorodzinnych. - Odbierzemy go bezpośrednio z domów i pojemników ustawionych na osiedlach - dodaje Wasinkiewicz. - Liczymy, że spełnimy ostre wymogi unijne dotyczące składu kompostu. Właśnie wysokie wymagania są powodem, że tak niewiele polskich firm produkuje kompost, a na rynku dominują zagraniczne nawozy.

  Właśnie wysokie wymagania są powodem, że tak niewiele polskich firm produkuje kompost, a na rynku dominują zagraniczne nawozy. Jeśli legnicki kompost spełni unijne kryteria, będzie nie tylko sprzedawany właścicielom ogrodów, ale także wykorzystany m.in. do użyźniania legnickiego parku. Natomiast jeśli jego jakość okaże się zbyt niska, i tak znajdzie zastosowanie - zostanie użyty do zrekultywowania terenu samego wysypiska śmieci. O tym, czy kompost będzie się nadawał do sprzedaży, zdecyduje jego próbna partia już w czerwcu.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama