Nowy most na Odrze połączy Dolny Śląsk z Wielkopolską

  Nowy most na Odrze połączy Dolny Śląsk z Wielkopolską

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W środę przedstawiciele urzędu marszałkowskiego i konsorcjum Mosty - Łódź podpisali umowę na budowę mostu na Odrze w Ciechanowie (gmina Jemielno) i Radoszycach (gmina Rudna). Koszt inwestycji to prawie 55 mln zł.
  Wicemarszałek Grzegorz Roman podkreśla, że to o 30 mln zł mniej niż się spodziewano. Przeprawa ma być gotowa za 18 miesięcy. Dziś na odcinku 40 km przez Odrę można przejechać tylko w Głogowie i Ścinawie. Te mosty nie są przystosowane do ruchu ciężarówek. Ale wielkie auta i tak przeprawiają się po nich.

  - Nowy most to ogromny postęp cywilizacyjny. Zastąpi prymitywny prom sprzed wojny, który ma ograniczony tonaż, prędkość i nie pływa, gdy poziom rzeki jest zbyt wysoki - mówi Mirosław Gojdź, wicestarosta lubiński. - Pozwoli skrócić drogę z zagłębia miedziowego do Poznania o 20 km. Odciąży mosty w Głogowie i Ścinawie. Szacujemy, że w obu tych miastach natężenie ruchu drogowego spadnie o 30 procent.

  Most ma ogromne znaczenie przede wszystkim dla powiatu górowskiego. Mieszkańcy liczą na rozwój, tym bardziej że oprócz mostu, projekt zakłada również poprawę, poszerzenie, a nawet budowę dodatkowych dróg dojazdowych do niego.

  - Bezrobocie sięga u nas ponad 20 procent. Most połączy powiat górowski z zagłębiem miedziowym. Przynajmniej część bezrobotnych będzie mogła szukać tam pracy - mówi Beata Pona, starosta górowski. - Liczymy, że gdy zwiększy się ruch na naszej ziemi, stanie się ona bardziej dostępna, a dzięki temu bardziej atrakcyjna dla inwestorów.

  Na most czeka sporo ludzi żyjących najbliżej Odry. - Mieszkańcy Kietlowa, Bełcza i Cichanowa dojeżdżają na naszą stronę do prac sezonowych przy uprawie warzyw - mówi Genowefa Wadoń z Ciechłowic w gminie Rudna. - Gdy prom nie kursuje, muszą jeździć aż przez Ścinawę. Most Radoszyce-Ciechanów będzie miał 525,5 m długości i 14,87 m szerokości.

  - Most ułatwi życie ludziom po obu stronach rzeki. Pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Czekamy na niego od dawna - dodaje Dariusz Zagórski, producent warzyw z Nieszczyc w gminie Rudna. - Ułatwi dojazd do poznańskiej giełdy.

  Będą też modernizowane drogi dojazdowe. - To ważne dla mieszkańców Rudnej, Rynarcic, Gawronów i Brodowic, przez które przejeżdżają teraz ciężarowe auta. Ominą je dzięki nowym obwodnicom - dodaje Mirosław Gojdź. - Oczywiście, jeśli projekt będzie wykonany zgodnie z ustaleniami.

  Prosta trasa

  Most Radoszyce-Ciechanów będzie miał 525,5 m długości i 14,87 m szerokości. Oprócz jezdni o szerokości 8 m, znajdą się na nim chodnik i ścieżka rowerowa o łącznej szerokości 4 m. Fundamenty - podpory mostu wykonane z betonu zbrojonego - zostaną usadowione na palach. Część nośna to dziewięcioprzęsłowa belka wykonana ze sprężonego betonu. Most będzie wyposażony w balustrady o wysokości 1,20 m, umieszczone przy zewnętrznych belkach gzymsowych. Pomiędzy chodnikami a jezdnią znajdą się bariery energochłonne. Bitumiczna nawierzchnia będzie miała 9 cm grubości.

  Jak brak mostu w Radoszycach utrudniał życie kierowcom i mieszkańcom regionu? - podyskutuj na naszej stronie

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  no to czekamy na most

  qba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 51 / 54

  w Brzegu Dolnym

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo