To pewne: ekshumowano Krzysztofa Olewnika

  To pewne: ekshumowano Krzysztofa Olewnika

  Dorota Kowalska

  Aktualizacja:

  To pewne: ekshumowano Krzysztofa Olewnika
  1/3
  przejdź do galerii

  ©Archiwum

  We wtorek to właśnie rodzina dowiedziała się jako pierwsza o wynikach ekshumacji. W so-pockiej prokuraturze Danutę Olewnik-Cieplińską, siostrę Krzysztofa, jego ojca i pełnomocnika rodziny Ireneusza Wilka przyjął prof. Ryszard Pawłowski, który przeprowadzał badanie zwłok w zakładzie medycyny sądowej gdańskiej akademii medycznej. Chwilę później na specjalnie zwołanej konferencji prasowej minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski oznajmił: - Szansa na pomyłkę jest mniejsza niż jeden do stu osiemdziesięciu bilionów. Potraktujmy te badania jako ostateczne.

  Profesor Ryszard Pawłowski w pierwszej kolejności przeprowadził badania pokrewieństwa pomiędzy Ewą Olewnik i Włodzimierzem Olewnikiem a ekshumowanym mężczyzną. Ekspertyza potwierdziła z prawdopodobieństwem 99,9999999999 proc., że zwłoki należą do Krzysztofa Olewnika.

  - Sto procent pewności nigdy nie jest w takich badaniach osiągane. Z taką pewnością można jedynie wykluczyć pokrewieństwo. Tu możemy mówić o prawdopodobieństwie graniczącym z pewnością - dodał prok. Zbigniew Niemczyk z gdańskiej prokuratury apelacyjnej, obecny na konferencji.

  Porównano też włos znaleziony w domu Krzysztofa Olewnika z materiałami uzyskanymi od jego rodziców. Następnie porównano go z materiałem genetycznym ekshumowanego mężczyzny. Wynik potwierdził, że to ciało młodego Olewnika.

  - Pobraliśmy łącznie 7 próbek: były to próbki fragmentów kostnych, już wcześniej badane, następne paralelne, uzyskane z innych części ciała i z zębów. Wszystkie pokazały identyczny kod - tłumaczył prof. Ryszard Pawłowski. - To jest prawdopodobieństwo graniczące z pewnością - powiedział dokładnie to co prok. Niemczyk.

  Ekshumacja zwłok i związane z nią nowe badania potwierdziły zaniedbania przy wykonywaniu sekcji i pobieraniu materiału genetycznego w 2006 r. Biegły pobrał wówczas próbki z trzech kości: dwie zgadzały się z DNA Krzysztofa Olewnika, jedna nie, ale medyk nie odnotował tego w dokumentacji. Biegły usłyszał już zarzuty sfałszowania opinii i niedopełnienia obowiązków, został też zawieszony w czynnościach.

  We wtorek minister Krzysztof Kwiatkowski poinformował również o wznowieniu śledztwa w sprawie śmierci Wojciecha Franiewskiego, szefa porywaczy Krzysztofa Olewnika. - Decyzja dotycząca podjęcia na nowo tego śledztwa jest jedyną decyzją prawidłową, którą w tym zakresie można podjąć - powiedział minister Kwiatkowski. I dodał, że podjął ją po konsultacji z gdańskimi prokuratorami, którzy mogą wskazać na nowe okoliczności śmierci Franiewskiego, od początku budzące zresztą duże wątpliwości.

  Wojciech Franiewski nie powiedział w śledztwie nic. W czerwcu 2007 r. popełnił samobójstwo w Areszcie Śledczym w Olsztynie. Sekcja zwłok wykazała w jego krwi amfetaminę i alkohol. Śmierć Franiewskiego nie została też zarejestrowana przez kamery monitoringu. Za to przed śmiercią herszt porywaczy wysłał list do żony. Skarżył się w nim na ból brzucha. ''Zastanawiam się, czy mi tu czegoś nie dosypali do jedzenia'' - pisał.

  Pierwsze śledztwo wskazywało, że Franiewski popełnił samobójstwo, ale pytania, skąd w krwi tak pilnie strzeżonego więźnia alkohol i amfetamina, pozostały. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że dwa lata później, z 12 na 13 lipca 2009 r., na drzewie przy drodze Morąg - Raj znaleziono powieszonego 34-letniego strażnika więziennego.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POWIESILI WYKONAWCÓW I ŚWIADKÓW ZARAZEM I TERAZ ROBIĄ PRZEDSTAWIENIE !

   Z internetu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 77 / 34

   Gdy już nie ma ewentualnego niebezpieczenstwa, że bandyci wykonawcy sypną swoich wysoko postawionych mocodawców powołali komisje i udaja że coś wyjaśniaja.
   Najlepsze jest to że sledztwo zatrzymali...rozwiń całość

   Gdy już nie ma ewentualnego niebezpieczenstwa, że bandyci wykonawcy sypną swoich wysoko postawionych mocodawców powołali komisje i udaja że coś wyjaśniaja.
   Najlepsze jest to że sledztwo zatrzymali na bezpośrednich sprawcach, a dalsze nieprawidłowości na wyższych szczeblach przypisują przypadkowej nieudolności organów ścigania, ha, ha, ha.
   Wystarczy nadmienić jeden fakt, który burzy tą oppwiesć dla gawiedzi.
   Olewnika porwano jak twierdzą tylko dla okupu, tylko bardzo dziwne jest to że, nikt normalnie dla okupu nie przetrzymyje porwanego aż dwa lata, bo niebezpieczenstwo wpadki jest ogromne, a takie sprawy załatwia się w bardzo krótkim czasie. No, chyba, ze sprawa ma drugie dno i porwanie było formą nacisku, żadanie okupu to tylko w ramach rekompensaty kosztów ? A za tym stoją grube ryby, służby, itp ?

   W sprawie Olewników chodziło o przejęcie firmy Wł. Olewnika działającej w branży mięsnej ?! Podobne mechanizmy zastosowano wobec Pozmeat S.A., kiedyś notowanej na giełdzie w W-wie. W 2001 r. Pozmeat S.A. (notowany na GPW), w którym wiodący pakiet akcji miała rodzina Nowaczyków, kontrolę nad tą spółką, z naruszeniem prawa, przejął BRE Bank (pod wodzą Wojciecha Kostrzewy, obecnego prezesa ITI Holding) i spółka Jana Kulczyka (wtedu członka RN BRE wspólnie m.in. z G.Czempińskimi i TW SB Sł. Wiatrem) Euro Agro Holding. Chodziło m.in. o 5,5 ha gruntów w centrum Poznania należących do Pozmeatu. W czasie kiedy kontrolę nad Pozmeatem sprawował BRE spółka doprowadzona została do upadłości. W międzyczasie zdarzyło się szereg "ciekawych" "przypadków". Dyr. finansowym Pozmeatu był Wiceminister Skarbu, Ireneusz Sitarski (zastępca Kaczmarka), prezesem Pozmeatu, który łamiąc prawo umożliwił BRE i Kulczykowi przejęcie kontroli nad Pozmeat był Andrzej Wachnik, rodzony brat wiceszefa ABW, Marka Wachnika. Wszyscy prezesi Pozmeat rekomendowani przez BRE to ludzie z Listy Wildsteina. Członkiem RN Pozmeatu rekomendowanym przez BRE był m.in. adw. Jan Klafkowski, siostrzeniec prof. Alfonsa Klafkowskiego, b. czł. Rady Państwa u którego doktoryzował się Jan Kulczyk. Główny akcjonariusz Pozmeatu został zatrzymany przez brygady antyterrorystyczne (podobnie jak Kluska). W 2004 r. czł. RN Pozmeatu, R.Jach dostał groźby pozbawienia życia, których mocodawcą (jak wynika z akt sprawy) miał być prezes BRE Banku, W.Kostrzewa. Prokuratura umorzyła śledztwo bo ... nie miała pewności czy czł. RN "zostanie upierdolony metodami mieszczącymi się w granicach prawa, czy poza nimi". Członkowie rodziny Nowaczyków byli ostetentacyjnie śledzeni przez ludzi poruszających się samochodami ABW. Szefem ABW wtedy był Andrzej Barcikowski, w latach 90-tych podwładny W.Kostrzewy, po odejściu z ABW, dyr. dep. monitoringu w BRE Banku! W 2004 r. BRE pozyskał - jako akcjonariusza - spółkę Alsero z Pruszkowa należącą do niejakiego Romualda Robaczewskiego, o którym m.in. Puls biznesu i NIE pisały, że jest powiązany z FSB i miał ogromny wpływ na narzucenie embarga na eksport polskiego mięsa do Rosji. Różnic między Pozmeatem a Olewnikiem jest kilka. Pozmeatu już nie ma (od syndyka masy upadłościowej za 17 mln PLN nowoczesny zakład, którego koszt budowy wyniósł 100 mln PLN kupił Sokołów a sprawę dla niego prowadził ...były prezes Pozmeatu, Andrzej Wachnik, brat wiceszefa ABW), a firma Olewników istnieje. Po wtóre, syn Wł. Olewnika nie żyje. W sprawie Pozmeatu, na szczęście, nie doszło aż do tak drastycznych wydarzeń. Po trzecie, BRE przejął na własność 5,5 ha w centrum Poznania, a Olewnikowie nie stracili swojej firmy.
   Ciekawostką jest fakt, iż to właśnie BRE Bank pod wodzą Wojciecha Kostrzewy był zaangażowany w sprawę Kluski. Polecam lekturę artykułu Gazety Polskiej pt.: "Jak Kluska budował ITI". Polska to republika bananowa, w którym prawo nic nie znaczy, a policjanci, prokuratorzy czy sędziowie to często powiązana podejrzanymi związkami sitwa.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pani Ministrze Sprawiedliwości rozpędź Pan tych prokuratorów. Bądź Pan facetem z jajami.

   Klocek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 72 / 48

   Wstyd aby w wymiarze sprawiedliwości były takie niedołęgi i nieudacznicy jak prokuratorzy ze sprawy Olewinka. Niech Pan, Panie Ministrze rozbije ten układ mafijno-prokuratorski.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ......

   Michal.Sz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 58

   O przepraszam ja nic nie zamierzam wyjasniac,napisalem ze znam ludzi i uwazam za porzadnych,pracowitych,coz jak widac te zazylosci wyszly kiepsko.Co nie zmienia faktu ze zginal mlody czlowiek a...rozwiń całość

   O przepraszam ja nic nie zamierzam wyjasniac,napisalem ze znam ludzi i uwazam za porzadnych,pracowitych,coz jak widac te zazylosci wyszly kiepsko.Co nie zmienia faktu ze zginal mlody czlowiek a panstwo strasznie spapralo wyjasniego dlaczego zginal.Uwazam ze to nie zaden pokaz a autentyczna zalosc i zycze zeby WSZYSCY winni zostali odpowiednio potraktowani....mam nadzieje ze dzieki determinacji i uporowi tak sie stanie...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   blebleble

   runtyka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 88 / 63

   A kiedy sąsiad z Londynu i rodzinka wyjasni wszystkim po co gościli i balowali u nich policjanci? jaki był z tego dla nich interes? nie kazda rodzina i firmy takie maja zazyłości z policja i...rozwiń całość

   A kiedy sąsiad z Londynu i rodzinka wyjasni wszystkim po co gościli i balowali u nich policjanci? jaki był z tego dla nich interes? nie kazda rodzina i firmy takie maja zazyłości z policja i politykami jak oni.Dość tego żenującego spektaklu,pokazu nad grobem syna.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie dziwię się

   antyrządowy-element (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 96 / 65

   Ekspertyza MUSIAŁA być taka a nie inna, za to dużo osób dostało pieniądze, prawda jakaby nie była NIGDY nie może wyjśc na wierzch bo mnóstwo osób straciłoby stołki.
   Temu służyły niedawne...rozwiń całość

   Ekspertyza MUSIAŁA być taka a nie inna, za to dużo osób dostało pieniądze, prawda jakaby nie była NIGDY nie może wyjśc na wierzch bo mnóstwo osób straciłoby stołki.
   Temu służyły niedawne "samobójstwa" w celi osób związanych z porwaniem - aby nigdy nie ujawnić prawdy.
   Pan Kalisz - najprawdopodobniej (ie bezpośrdenio) z morderstwem związany wie o co toczy się gra i wszelkimi siłami stara się nie dopuścić do szerszych ruchów Olewników. Gdy zaś rodzina Olewników będzie dalej "szumieć" - milicja lub jakieś wynajęte zbiry zrobia z nimi porządek.
   Tu jest Polska.
   Państwo prawa.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   skandal.....

   Michal.Sz. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 76 / 49

   Znam panstwa Olewnikow od dawna,bylem ich sasiasdem,obecnie mieszkam w Londynie i chce powiedziec ze to bardzo porzadni i pracowici ludzie,jesli okaze sie ze to nie sa zwloki ich...rozwiń całość

   Znam panstwa Olewnikow od dawna,bylem ich sasiasdem,obecnie mieszkam w Londynie i chce powiedziec ze to bardzo porzadni i pracowici ludzie,jesli okaze sie ze to nie sa zwloki ich syna................to bedzie totalna chanba i porazka naszego panstwa. A sld powinno za to zaplacic duza cene,na czele z kaliszem,ktory zachowuje sie jak wyluzowany salonowiec(kawa na lawe),to facet bez jakichkolwiek moralnych zasad!!!. Panstwo Olewnik wyrazy wspoczucia z powodu tragedi i sposobu jej wyjasniania....powodzenia...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   krzysztof

   orzech (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ogladałem wczoraj film i bardzo wspólczuje tej rodzinie a o wymiarze sprawiedliwosci to lepiej nie mowmy.Podziwiam siostre Krzysztofa za walke i determinacje jaką wykazala podczas calego tego...rozwiń całość

   ogladałem wczoraj film i bardzo wspólczuje tej rodzinie a o wymiarze sprawiedliwosci to lepiej nie mowmy.Podziwiam siostre Krzysztofa za walke i determinacje jaką wykazala podczas calego tego koszmaru.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama