Siatkówka: Impel Gwardia przegrała z PTPS-em Piła

Najpierw dostały gwardzistki po tulipanie z okazji Dnia Kobiet, a później lanie od pilanek fot. Janusz Wójtowicz
Impel Gwardia Wrocław przegrała w 17. kolejce PlusLigi Kobiet i o pierwszą ósemkę będzie musiała walczyć jeszcze za tydzień.

Na początku były tulipany dla siatkarek obu drużyn z okazji Dnia Kobiet. Mecz telewizyjny, a i trener naszej narodowej kadry Jerzy Matlak na trybunach się pojawił. Stawka spotkania też niebłaha, bo wygrana dawała Impel Gwardii pewne miejsce w ósemce. Na dodatek na boisku mieliśmy zobaczyć najlepiej punktującą zawodniczkę ligi. Nie była to jednak kontuzjowana Katarzyna Mroczkowska, ale pilanka Katarzyna Konieczna, która pod nieobecność na ligowych boiskach naszej pani kapitan wyprzedziła ją w tej klasyfikacji. W Orbicie zapowiadała się zatem siatkarska uczta.

Zaczęło się od wymiany mocnych zagrywek. Po serii Marty Czerwińskiej wrocławianki prowadziły nawet 5:3, ale potem ich gra wyglądała coraz gorzej. To, że miały problemy z przyjęciem zagrywki, to jedna sprawa. Popełniały jednak błędy, które absolutnie zdarzać się nie powinny. Myliły się przy prostych przebiciach, do obrony biegały po dwie, przeszkadzając sobie wzajemnie, atakowały w siatkę. Tymczasem pilanki wbijały kolejne gwoździe w parkiet bezbronnych gwardzistek. Lubowały się w tym szczególnie Agnieszka Kosmatka i - tu bez zaskoczenia - Konieczna. Przewaga przyjezdnych rosła (11:16, 12:18), a alternatyw na ławce trenera Rafała Błaszczyka przecież brak. Efekt: porażka do 16.

Na dodatek na boisku mieliśmy zobaczyć najlepiej punktującą zawodniczkę ligi

Jedyna dobra wiadomość była taka, że w tym sezonie po słabym secie wrocławianki grają jednego dobrego. Tak było i tym razem. Niebiosa zesłały nam kapitalny serwis Zuzanny Efimienko, która właściwie w pojedynkę zadecydowała o losach drugiej partii już na początku, wyprowadzając nas z 3:4 na 10:4. Efekt odmiany długo nie trwał. Jeszcze na pierwszej przerwie technicznej trzeciego seta Gwardia miała cztery punkty przewagi, potem jednak to PTPS przejął inicjatywę. U nas znów brakowało komunikacji i przyjęcia. Niestety, kolejne przerwy nic nie pomagały. Po porażce do 18 pole manewru pozostało niewielkie. Kibice cichli, a w Orbicie robiło się coraz bardziej ponuro. Cudów nie było i w czwartym secie, a Dzień Kobiet tylko paniom z Piły dobrze zapadnie w pamięci. Na koniec czekała je jeszcze emocjonująca i wygrana końcówka odsłony czwartej (do 23).

Gdyby wrocławskie siatkarki cały mecz grały tak jak na przełomie drugiej i trzeciej partii, czyli przyjemnie dla oka i - co najważniejsze - skutecznie, spokojnie odprawiłyby Piłę bez punktów. Po tej porażce zaczyna się to, do czego polscy kibice już przywykli: kalkulacje. Kto, jak wysoko i z kim musi wygrać, a kto z kim przegrać, żeby u nas na koniec było dobrze. No, ale my już tak widocznie mamy.

PlusLiga Kobiet - 17. kolejka

Po tej porażce zaczyna się to, do czego polscy kibice już przywykli: kalkulacje.

Impel Gwardia - PTPS Piła 1:3 (16:25, 25:16, 18:25, 23:25)

Gwardia: Sobolska, Efimienko, Wołosz, Barańska, Czypiruk, Czerwińska, Krzos (libero) - Owczynnikowa, Jagiełło i Szafraniec.
PTPS Piła: Kaczorowska, Wojtowicz, Kasprów, Konieczna, Kucharska, Kosmatka, Maj (libero) oraz Szczygielska, Krawulska i Matyjaszek.

Inne wyniki: Stal Mielec - Budowlani Łódź 3:0 (25:23, 25:17, 25:23), Muszynianka Muszyna - Gedania Żukowo 3:0 (25:12, 25:13, 25:20), AZS Białystok - Aluprof Bielsko-Biała 0:3 (19:25, 21:25, 14:25), MKS Dąbrowa Górnicza - Centrostal Bydgoszcz 0:3 (14:25, 18: 25, 21:25)