Najazd na górskie jagody

  Najazd na górskie jagody

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Za zrywanie jagód w parkach grozi mandat. Jednak 500 złotych kary nie odstrasza zbieraczy.
  W czwartek w Górach Stołowych strażnicy zatrzymali jagodziarza, który nielegalnie zbierał owoce maszynką. W Izerach ujęto już trzy osoby zrywające jagody w miejscach chronionych.
  - Prawdziwy szturm na nasze lasy właśnie się zaczął. Jagodziarze są udręką, bo niszczą przyrodę - mówi nadleśniczy Wiesław Krzewina ze Świeradowa.

  Zbieracze upodobali sobie Góry Izerskie. Od lat przyjeżdżają tu na początku wakacji, rozbijają namioty i codziennie o brzasku wychodzą na zbiory.
  - Za litr płacą w skupie na razie tylko 5 złotych, ale później będzie to dwa razy więcej - przekonuje Danuta, która do Świeradowa przyjechała z małej wioski koło Leszna. Zbieranie jagód jest sposobem na dorobienie do skromnego zasiłku z opieki społecznej.
  - Niszczą krzaki i płoszą zwierzęta. Wchodzą w uprawy leśne i rozcinają nawet ogrodzenia ze stalowej siatki - wylicza strażnik Antoni Alchimowicz. - Musimy za to karać - dodaje. Mandat może wynieść nawet 500 złotych.

  Mniej jagodziarzy pojawia się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, bowiem tam obowiązuje całkowity zakaz zbierania wszelkich owoców runa leśnego. Podobnie jest w Parku Narodowym Gór Stołowych. Jednak tam znaleziono złoty środek. Trzy lata temu wyznaczono strefy, w których zbieranie jagód jest legalne.
  - Można je zbierać w miejscach, które są objęte ścisłą ochroną przyrody, poza ostojami zwierzyny i terenami ogrodzonych upraw - mówi Jerzy Benedyktowicz, p.o. dyrektora Parku.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jagody w Świeradowie

   Drwal (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   To nie prawda że my dewastujemy lasy to ci którzy polują na zwierzęta tak zwani mieso zercy to całe leśnictwo wynajmują nagraniaczy a oni goniac zwierzynę łamią ogrodzenia niszczą przyrodę dla mięsa

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to co wolnow ty kraju?

   Paweł (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 46

   inni mogą kraść a tu ludzie nmie moga jagód zbeirac? dlaczego w innych krjach mozna zbeirac maszynka u nas nie? prawda jest taka, ze POLSKA nie jest normalnym krajem i tyle. Szkoda gadac!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama