Pędzącym Wrocławiem do stolicy kultury

  Pędzącym Wrocławiem do stolicy kultury

  Januszem Dominem

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Kilku wrocławian ze środowisk artystycznych postanowiło, po pierwsze, mówić o Wrocławiu jako mieście kultury w sposób nietuzinkowy, po drugie, gromadzić pomysły, które przy pomocy stowarzyszenia można by realizować i wykorzystać przy aplikacji Wrocławia do zaszczytnego miana Europejskiej Stolicy Kultury 2016
  Z Januszem Dominem, kulturoznawcą i właścicielem kawiarni Literatka, rozmawia Jacek Antczak

  Dziś zamierza się ujawnić stowarzyszenie, działające już od jakiegoś czasu.Jaką ma nazwę?
  Na razie jest 12 propozycji, od poważnych przez piękne, aż po niebanalne.

  Poważne to...
  ... ,,Wrocławskie Forum Kultury", "Spotkanie w Kulturze", "Pełna Kultura", piękne "Przymierze dla Piękna", a niebanalne? - "Pędzący Wrocław".

  Stowarzyszyli się także ludzie niebanalni. Jacy i po co?
  Roberto Skolmowski, Konrad Imiela, Jurek Zielonka, Jarosław Fret, Stanisław Rybarczyk, Robert Gonera, Agnieszka Wolny-Hamkało, Anna Pasikowska i kilku innych wrocławian ze środowisk artystycznych postanowiło, po pierwsze, mówić o Wrocławiu jako mieście kultury w sposób nietuzinkowy, po drugie, gromadzić pomysły, które przy pomocy stowarzyszenia można by realizować i wykorzystać przy aplikacji Wrocławia do zaszczytnego miana Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

  Pewnie będziecie występować o dotacje do wydziału kultury...
  Nie będziemy. A ponieważ tworzymy stowarzyszenie bez pieniędzy i nie mamy mocy sprawczej, to jesteśmy zupełnie bezkarni i niezależni i wolno nam wypracować filozofię polityki kulturalnej w mieście jednym głosem i ciekawie opowiadać o najjaśniejszych i najciemniejszych stronach wrocławskiej kultury oraz przedstawiać konkretne pomysły przedsięwzięć artystycznych.

  Jesteśmy niezależni, więc bezkarnie będziemy mówić o naszej kulturzeNa przykład?
  Na niezwykły artystycznie i komercyjny film o Wrocławiu, na urządzenie tu światowych Igrzysk Teatralnych, na wspólny koncert Opery, Filharmonii i wszystkich teatrów. To tylko pierwsze propozycje.
  Być może z głosu naszego stowarzyszenia będzie miał jakiś pożytek profesor Adam Chmielewski, który ostro pracuje, by nasza aplikacja była najlepsza spośród kandydujących miast.

  Wrocław zasługuje, by stać się europejską stolicą kultury? Jesteśmy najlepsi?
  Jesteśmy o tym przekonani. Ale gdyby spojrzeć na chłodno, to wiadomo, że europejskimi stolicami kultury są Londyn i Paryż, ale w tym konkursie nie o to chodzi. Nominuje się miasta trochę przez Europę zapomniane lub niedoskonałe - np. Lille, Liverpool czy Stavanger. To miejsca na uboczu, ale z ogromnym potencjałem, który w momencie, gdy stają się stolicą kultury, w pełni pokazują. Wrocław jest takim miastem. Obawiam się nawet, że za dobrym, bo właściwie ma wszystko - operę, festiwale, teatry, przepiękną historię kulturalną i mnóstwo niezwykłych inicjatyw na przyszłość. Wrocław aż kipi energią.
  I my chcemy to pokazać.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama