18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jurkowlaniec: Władze Wrocławia uprawiają spychologię

Magdalena Kozioł
- Miasto odrzuca od siebie problemy - uważa Rafał Jurkowlaniec, dolnośląski wojewoda
- Miasto odrzuca od siebie problemy - uważa Rafał Jurkowlaniec, dolnośląski wojewoda Tomasz Hołod
- To klasyczna sytuacja odepchnięcia problemu. A czasy spychologii powinny się skończyć w 1989 roku - w taki sposób wojewoda Rafał Jurkowlaniec skomentował pismo, które wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski wysłał do niego i prosił, by wojewoda lobbował za zmianą przepisów, dotyczących użytkowania wieczystego.

Dyskusję na ten temat wywołali wrocławscy przedsiębiorcy i rzemieślnicy, którzy z dnia na dzień dowiedzieli się, że za użytkowanie wieczyste gruntu zapłacą o kilkaset proc. więcej niż dotychczas, np. zamiast 4 tys. zł naliczono im ponad 27 tys. zł.

- Dla większości przedsiębiorców to ogromne obciążenie finansowe, a w wielu przypadkach jest niemożliwe do udźwignięcia - przekonują zgodnie Zbigniew Ładziński, prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej, Grzegorz Dzik, prezes Zachodniej Izby Gospodarczej, Andrzej Kalisz, przewodniczący Związku Pracodawców Dolnego Śląska, a także prezes Związku Pracodawców Polska Miedź, kanclerz Dolnośląskiej Loży BCC.

To przedsiębiorcy chcieli się spotkać z władzami miasta i porozmawiać z nimi na ten temat. Drastyczne podwyżki nie wzięły się znikąd. Miasto dopiero teraz zaczęło aktualizację opłat, której nie robiło przez lata.

Dla większości przedsiębiorców to ogromne obciążenie finansowe, a w wielu przypadkach jest niemożliwe do udźwignięcia

Miasto postanowiło sprawą zająć wojewodę. Wiceprezydent Adamski napisał do wojewody: "Wierzę, że jest pan w stanie przekonać prezesa Rady Ministrów, by zażądał od swoich służb nowelizacji prawa, którą potem przeprowadzi".

Paweł Czuma, dyrektor biura prasowego w Urzędzie Miejskim Wrocławia, tłumaczy, że wojewoda, który jest przedstawicielem rządu w terenie, ma możliwość wpłynięcia na przedstawicieli rządu w sprawie zmiany przepisów. Dowodem jest to, że właśnie wnioskował do ministra infrastruktury, by zmienił prawo, aby do remontu rozjeżdżonych przez tiry dróg dokładały się firmy wydobywające kruszywo.

- Ale w przypadku użytkowania wieczystego nie jest, niestety, zainteresowany pomocą - ubolewa Czuma.

Jak skończy się ta przepychanka? Na 24 marca zaplanowane jest spotkanie na szczycie wojewódzkiej komisji dialogu społecznego. Zostanie na nią specjalnie zaproszony prezydent Dutkiewicz. Dzisiaj nie wiadomo, czy na nią przyjdzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska