Z gazetą wśród zwierząt: Uratował je holenderski zoolog

  Z gazetą wśród zwierząt: Uratował je holenderski zoolog

  Radosław Ratajszczak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Kiedyś daniele mezopotamskie żyły na wielkim obszarze - od Turcji aż po Iran i Afganistan; można je było spotkać także na północy Afryki. Jednak ich imponujące poroża sprawiły, że zwierzęta stały się ofiarami kłusowników.
  W połowie XX w. naukowcy sądzili, że daniele mezopotamskie całkowicie wyginęły. W 1955 r. okazało się jednak, że żyją w Iranie, w niewielkiej prowincji Hormuz. By uchronić zwierzęta przed kłusownikami, dla bezpieczeństwa przeniesiono je stamtąd na wyspę Dasht-e-naz, tuż przy granicy z Irakiem. W 1978 r., gdy zaczął się konflikt Iraku z Iranem, a wyspa, na której mieszkały daniele mezopotamskie, znalazła się w strefie walk, pod znakiem zapytania stanęła przyszłość tych zwierząt w ogóle.

  Wszystko potoczyło się trochę jak w hollywoodzkim filmie - do akcji wkroczył pewien zoolog z Holandii, któremu udało się uśpić pięć danieli mezopotamskich, przenieść je do samolotu i ostatnią, odlatującą z Iranu maszyną, przewieźć do Izraela.
  To on uratował te ogromne ssaki przed całkowitym wyginięciem. W tej chwili na wolności, w Izraelu, gdzie daniele mezopotamskie zostały objęte specjalnym programem ochrony, w rezerwatach żyje ich około 50.

  Zjadają gałęzie i liście; żyjąc w suchym klimacie, nie mogą sobie pozwolić na wybrzydzanie. Gdy przychodzi susza, nie gardzą nawet korą drzew. Czym różnią się od swoich europejskich kuzynów? Są dużo większe - ich waga dochodzi nawet do 200 kg. Szczycą się pięknym ubarwieniem - latem są jasnopłowe, w cętki. W zimie ich sierść przybiera szarawy kolor.

  U danieli mezopotamskich, tak jak u ludzi, zazwyczaj rodzi się jedno młode - bliźniaki zdarzają się niezwykle rzadko. Maleństwem, które wyglądem przypomina jelonka Bambi z bajki Disneya, opiekuje się matka - ojciec chodzi własnymi drogami i zupełnie nie interesuje się potomstwem. Po pół roku młode daniele mezopotamskie rozpoczynają życie na własną rękę.
  W ogrodach zoologicznych na całym świecie mieszka w tej chwili około 100 danieli mezopotamskich. Najwięcej - w Niemczech.

  Trzy z nich - dwie samice i samiec - od dwóch lat mieszkają we wrocławskim zoo. Przyjechały do nas z ogrodu w niemieckim Kronenbergu. Ogród zoologiczny w stolicy Dolnego Śląska był pierwszym w Polsce, w którym pojawiły się te niezwykłe zwierzęta. I wszystko wskazuje na to, że właśnie tu, we Wrocławiu, przyjdzie wkrótce na świat młody daniel mezopotamski.
  MKA

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama