Brunon Schulz na zdjęciach z Borysławia

  Brunon Schulz na zdjęciach z Borysławia

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Do dyrekcji Muzeum w Wałbrzychu zgłosił się mieszkaniec miasta (chce pozostać anonimowy), który zaoferował sprzedaż po atrakcyjnej cenie kolekcji około 300 zdjęć wykonanych na początku XX wieku
  Część z nich to zdjęcia rodzinne. Pozostałe przedstawiają życie codzienne w Borysławiu - przedwojennym polskim zagłębiu naftowym. Miasto leży obecnie na Ukrainie.

  - Na fotografiach utrwalono głównie pola naftowe ze stojącymi na nich setkami drewnianych szybów - mówi Marek Stadnicki, dyrektor Muzeum w Wałbrzychu. - Są także zdjęcia przedstawiające prace rolnicze, z wykorzystaniem wołów, czy liche chałupy mieszkańców, obok których płynie nafta.

  Szczególnie cenna jest fotografia wybitnego prozaika i malarza Brunona Schulza. Został sfotografowany podczas prowadzenia lekcji w jednej z miejscowych szkół.

  - Choć zdjęcia wykonano w Borysławiu, stanowią część historii Wałbrzycha - wyjaśnia Marek Stadnicki.
  Szczególnie cenna jest fotografia wybitnego prozaika i malarza Brunona Schulza- Po zakończeniu wojny górnicy pracujący w przemyśle naftowym Borysławia obejmowali kierownicze stanowiska w miejscowych kopalniach węglowych. Dyrektor Muzeum podjął już decyzję o zakupie znacznej części kolekcji zdjęć. Ucieszyło to środowisko wałbrzyszan urodzonych w Borysławiu.

  - Zobaczyłem te zdjęcia i odżyły wspomnienia, ze wzruszenia zakręciła mi się łza w oku - mówi Tadeusz Skrężyna, współzałożyciel Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej.

  - Na przykład utrwalonego na nich Brunona Schulza znałem osobiście. Był nauczycielem mojego brata.
  Niebawem zdjęcia mają być zaprezentowane na specjalnie zorganizowanej wystawie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama