Cała Polska Miedź pisze do prokuratury

  Cała Polska Miedź pisze do prokuratury

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Prokuratura kończy śledztwo w sprawie strajku. Ale związkowcy już teraz ślą skargi na zarząd
  Jak nas poinformowała prokurator Joanna Sławińska-Dylewicz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Legnicy, w najbliższych dniach można się spodziewać decyzji na temat ubiegłorocznego strajku w KGHM. Śledztwo w tej sprawie to wynik doniesienia złożonego pół roku temu przez zarząd spółki. Twierdzi on, że protest był nielegalny, niezgodny z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Dwugodzinna przerwa w pracy kopalń - według prezesa Herberta Wirtha - kosztowała firmę 30 mln zł.
  Jeśli zarzuty zarządu się potwierdzą, organizatorów strajku czekają grzywny. Dwóm z nich, którzy są jednocześnie członkami rady nadzorczej KGHM, może grozić nawet do pięciu lat więzienia za działanie na szkodę spółki.

  W doniesieniu władz KGHM nie było mowy o osobach, które 11 sierpnia 2009 roku uniemożliwiały górnikom podjęcie pracy, zagradzając dostęp do szybów. Jednak po serii artykułów w mediach prokuratura zbadała również ten wątek. Związkowcy traktują toczące się śledztwo jako szykany. Żądali od prezesów KGHM wycofania złożonego przez nich zawiadomienia. Bezskutecznie. Teraz mnożą skargi na zarząd spółki. W Prokuraturze Rejonowej w Lubinie trwają czynności sprawdzające po zawiadomieniu złożonym przez Związek Zawodowy Pracowników Fizycznych. ZZPF poskarżył się, że dyrektor generalny odmówił uznania sporu zbiorowego dotyczącego 8 postulatów.

  Z polkowickiej policji mamy potwierdzenie, że ruszają przesłuchania w sprawie szykanowania związków zawodowych. Doniesienie złożyła 5 lutego Sekcja Krajowa Górnictwa Rud Miedzi NSZZ "Solidarność", stawiając władzom KGHM trzy zarzuty (odmowa wypłaty czternastek uczestnikom strajku, odmowa wypłaty czternastek działaczom związkowym, niedozwolona ingerencja w swobodę działania związków zawodowych). W kwestii premii dla działaczy związkowych głos zabrała już Państwowa Inspekcja Pracy, uznając to za kuriozum i ewidentną dyskryminację.
  Będziemy składać zawiadomienie dotyczące łamania prawa przez zarząd KGHM.
  Solidarność informuje ponadto, że zgłosiła w lubińskiej prokuraturze przestępstwo przeciw ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. W listopadzie ub.r. związek zażądał gwarancji zatrudnienia dla załogi. Zarząd nie podjął rokowań, a wyznaczeni przez niego do rozmów dyrektorzy oddziałów usiedli do stołu dopiero miesiąc później, bez pełnomocnictw zawarcia porozumienia. - Też będziemy składać zawiadomienie dotyczące łamania prawa przez zarząd KGHM. Kompleksowe - mówi Ryszard Zbrzyzny, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama