Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Legnica: Konserwator i ZDM spierają się o krawężniki na Grunwaldzkiej

Tomasz Woźniak
Kierowcy wykorzystują gładki asfalt na ul. Grunwaldzkiej, by wcisnąć pedał gazu
Kierowcy wykorzystują gładki asfalt na ul. Grunwaldzkiej, by wcisnąć pedał gazu Piotr Krzyżanowski
Drogowcy mają pomysł, jak zmniejszyć liczbę wypadków na zabójczej ulicy, ale konserwator go blokuje

Październik 2008. Legnica. Na ul. Grunwaldzkiej policyjny radiowóz wbija się w wyjeżdżający z ul. Wojska Polskiego samochód. Ginie jego właścicielka.

Sierpień 2009. Kolejny radiowóz uderza w passata, który wyjeżdżał z bocznej ulicy mimo znaku stop. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

- Problemem są nie tylko szarżujący kierowcy, ale i samochody zaparkowane tuż przy skrzyżowaniach - mówi Stanisław Leśniak, legniczanin. - Chcesz wjechać na Grunwaldzką, ale nic nie widzisz przez szpaler aut, więc musisz wysunąć przód auta na jezdnię. A to grozi zderzeniem.
Na ul. Grunwaldzkiej często dochodzi do wypadków. Mimo odpowiednich znaków drogowych, wielu kierowców nie przestrzega przepisów i przekracza dopuszczalną prędkość. Już od dawna policja, Zarząd Dróg Miejskich i urzędnicy szukają sposobów na ograniczenie prędkości w tym miejscu. Jednak na przebudowę skrzyżowań potrzeba nie tylko pieniędzy, ale też zgody konserwatora zabytków. Ulicę przecina bowiem historyczną dzielnicę Tarninów. Policyjny pomysł, by stworzyć tu małe ronda, upadł więc od razu.

- Nie mam żadnych zastrzeżeń do przebudowy jezdni, ale nie może ona zaburzyć historycznej linii krawężników - tłumaczy Zdzisław Kurzeja, kierownik legnickiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochro-ny Zabytków.

Właśnie tu tkwił problem. Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich przez kilka godzin przekonywał konserwatora zabytków do nowego pomysłu, który wcześniej spodobał się policji.

- Zastosujemy podwyższenia jezdni na skrzyżowaniach, by samochody przed nimi zwalniały - mówi Andrzej Szymkowiak, dyrektor ZDM-u. - Myśleliśmy też o plastikowych spowalniaczach, ale nie sprawdziły się.

Trzeba będzie też podnieść poziom jezdni na skrzyżowaniu. A to wymaga przeprofilowania krawężników. ZDM zapewnia, że zostawi historyczny zarys granicy chodnika w jezdni. Będzie widać stary układ, ale powstanie nowy profil skrzyżowań.

Pomysł i pieniądze już są, bo radni zwiększyli o 1,2 mln zł dotację dla ZDM. - Mogę już rozważać przebudowę skrzyżowań w tym roku - dodaje Szymkowiak.

Brakuje więc już tylko zgody konserwatora zabytków.
Nie dajmy się podporządkować naszym własnym narzędziom
Rozmowa z mgr. inż. arch. Andrzejem Kubikiem, Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków

Jak rozwiązać problem, gdy ochrona zabytków koliduje z bezpieczeństwem? Gdy trzeba przebudować drogę, ale na przeszkodzie są przepisy konserwatorskie?
Podam przykład. Była stara droga brukowana w gminie Miękinia, jeździły nią ciężarówki z kruszywem na budowę stadionu. Mieszkańcy narzekali, że od drgań bruku zaczęły pękać domy. Postanowili wylać asfalt. I narobili sobie większego kłopotu, bo auta zaczęły jeździć szybciej i ją rozjeżdżać. W tym przypadku mieszkańcy tylko sobie zaszkodzili. Niepotrzebnie zalali bruk, bo problem został.

W Legnicy chodzi o przebudowę drogi tak, by auta jeździły wolniej.
Rozumiem, ale czasami zapominamy, że nie wszystko da się zrobić pod nasze potrzeby. Nie dajmy się podporządkowywać własnym narzędziom, choćby takim, jak samochody. Tam, gdzie można, szukajmy kompromisu, by jak najlepiej zabezpieczyć interesy ludzi, ale też zachować zabytki i ich otoczenie.

W Głogowie, mimo oporu mieszkańców, wycięto część starych drzew w parku pod budowę nowej drogi.
Musimy pamiętać, że kiedyś drogi były szerokie na pięć metrów, a teraz wymagane jest siedem. Ale z rozwojem motoryzacji nie da się wygrać. Jeśli dotyczy to obszaru pod naszą ochroną, to każdą sytuację rozpatrujemy indywidualnie i szukamy rozwiązań konkretnie dla tego miejsca. Byłoby idealnie usprawniać komunikację bez burzenia charakteru danego miejsca. Ale czasem taki kompromis jest trudny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska