Mdlałem za kulisami i nie wiedziałem, jak się nazywam

  Mdlałem za kulisami i nie wiedziałem, jak się nazywam

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z Mariuszem Kiljanem, aktorem i dyrektorem wrocławskiego Teatru Piosenki - o "Heli w opałach", piosence francuskiej i okropnym nałogu.
  Co Pan robi w teatrze? Przecież są wakacje!

  Pracuję nad nowym projektem. W listopadzie organizujemy Festiwal Piosenki Francuskiej.

  Taki festiwal był w Lubinie. Wrocław zabrał imprezę lubinianom?

  Lubiński festiwal sponsorował KGHM SA i niedawno wycofał się z tego mecenatu. Dlatego impreza przestała istnieć. Rozmawiałem z prezydentem Dutkiewiczem, z miejskim wydziałem kultury. Doszliśmy do wniosku, że festiwal piosenki francuskiej jest potrzebny. Teatr Piosenki dostał niewielką dotację na organizację i będę próbował pierwszy raz zorganizować tę imprezę. Chcę na tyle rozwinąć festiwal, żeby zaistniał we Wrocławiu na dobre, obok wiosennego Przeglądu Piosenki Aktorskiej.
  Festiwal potrwa od 20 do 23 listopada. I mogę już zdradzić, że za rok czy może za kilka lat przekształci się w Festiwal Piosenki Obcojęzycznej. Na razie chcę wystartować z francuską, najbardziej popularną w Polsce. Mnóstwo francuskich wykonawców jest u nas znanych. Na PPA ich piosenki są często śpiewane, ale w aranżacjach tak różnych od oryginałów,że często w ogóle nie wiemy, że to są francuskie piosenki. Chcę odsłonić w pełni piękno francuskiej piosenki w kraju, a przede wszystkimwe Wrocławiu.Chcę odsłonić w pełni piękno francuskiej piosenki
  Pomysł przeniesienia festiwalu z Lubina spotkał się z ciepłym przyjęciem w Polsce. Na przykład krakowski Alliance Francaise jest zadowolony, że we Wrocławiu będzie taka impreza. Zaproponowali, żeby laureaci z krakowskiej, podobnej imprezy pokazali się we Wrocławiu. Szefową naszego jury została Barbara Podmiotko, która od lat w Polskim Radiu prowadzi audycję "Pod dachami Paryża".
  Janusz Radek, znany z niezwykłej skali głosu, Iwona Loranc, która kilka lat temu wygrała PPA, wpisali się na stałe w krajobraz Wrocławia - wciąż można ich usłyszeć na scenie Teatru Piosenki.

  Jakie macie teraz plany?

  Teatr kojarzy się aktorom z miejscem, gdzie się spotykają i robią coś dobrego. My nie mamy etatów. Chcę stworzyć zespół Teatru Piosenki. Jesteśmy instytucją w instytucji, bo podlegamy pod Impart. Ale chcę, by z Teatrem Piosenki kojarzyły się znane nazwiska. Tak jak nazwisko Kingi Preis z Teatrem Polskim czy Konrada Imieli z Teatrem Muzycznym Capitol. Iwona Loranc gra w dwóch spektaklach Teatru Piosenki, Janusz Radek stale tu występuje, Magda Kumorek, na stałe związana z Capitolem, chce zrealizować u nas swój recital. Mam nadzieję, że wykreuję grupę osób, które będą chciały tu grać. Zamierzam przyciągnąć absolwentów Szkoły Teatralnej, tuż po szkole rozjeżdżających się po kraju w poszukiwaniu pracy. Mam już na koncie próbę uruchomienia sceny kabaretowej na wyższym poziomie. We wrześniu gościć będzie kabaret Elita, w listopadzie zaproszę Artura Andrusa na występ z młodymi ludźmi dopiero stającymi na nogi. Może młodzi kabareciarze spróbują wejść do kabaretu na scenie Teatru Piosenki i zechcą coś tu stworzyć?

  Entuzjastycznie opowiada Pan o swoich planach organizatora. To się kłóci z wizerunkiem artysty, w powszechnym przekonaniu, wolącego pokazywać własny talent, a nie organizującego innych.

  Oczywiście, ciągnie mnie na scenę. I ciągle z niej rezygnuję. Jacek Bończyk będzie u nas reżyserował, Łukasz Czuj ma zrobić spektakl z piosenkami zespołu Leningrad. Panowie chcą do swoich przedsięwzięć zaangażować mnie także aktorsko. A ja zrezygnowałem z udziału w "Rodzinie Dreptaków", biorąc młodych ludzi ze Szkoły Teatralnej. Coraz częściej słyszę, że powinienem coś wyreżyserować. Chciałbym się wciąż czegoś uczyć, a nie sprzedawać tylko siebie jako realizatora przedsięwzięć. Wyreżyseruję koncert laureatów Festiwalu Piosenki Francuskiej. Laureaci będą pochodzić z Lubina, Krakowa, Warszawy i różnych miejsc, gdzie się śpiewa francuską piosenkę.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama