Żacy mają niewielkie szanse na pomoc

  Żacy mają niewielkie szanse na pomoc

  Katarzyna Wilk

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Studenci z prowincji nie będą mieć lekko. Wsparcie z UE może uzyskać tylko garstka.
  Damian Domalewski z Lwówka Śląskiego będzie studiował na Politechnice Wrocławskiej. Chłopak nie pochodzi z bogatej rodziny, więc szuka wsparcia finansowego. Niestety, mimo że rozpoczęcie nowego roku akademickiego za pasem, nadal nie wiadomo, na jaką pomoc finansową - oprócz uczelnianej - mogą liczyć żacy.
  - Nie mamy informacji o tym, kiedy i czy w ogóle będą unijne stypendia dla studentów - przyznaje Danuta Olejnik z Powiatowego Centrum Edukacji w Lwówku Śląskim, które przyjmowało wnioski od młodzieży.

  Ostatni raz dostali pieniądze w roku akademickim 2006-2007. Na Dolnym Śląsku skorzystało prawie 1900 osób.
  - Gdybym wiedziała, że będą stypendia z UE, poszłabym na studia - mówi Ania Fijałkowska maturzystka z Lwówka.

  Dzwoniła do starostwa i urzędu marszałkowskiego, ale o pomocy dla ubogich studentów nikt nic nie umiał jej powiedzieć. Dlatego zrezygnowała ze studiowania.

  Na razie jedyną realną szansą są stypendia pomostowe w wysokości 380 zł miesięcznie. Przeznaczone są dla niezamożnych i zdolnych żaków z małych miejscowości. Ale może je dostać tylko 15 osób na Dolnym Śląsku, a w całej Polsce - 940.
  Przydzielaniem tych stypendiów zajmuje się łódzka Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości. Dolnoślązacy powinni wysłać wnioski do 11 sierpnia do jej partnera, czyli Fundacji Edukacji Międzynarodowej we Wrocławiu.

  Pod uwagę brane są m.in. wyniki z matury oraz sytuacja finansowa. Dochód na osobę w rodzinie nie może być większy niż 788 zł netto. Student musi mieszkać w miejscowości do 20 tys. mieszkańców.
  - Stypendia mają pomóc żakom przetrwać najtrudniejszy, pierwszy rok studiów - wyjaśnia Monika Śliwińska z wrocławskiej fundacji.
  Mimo dużej konkurencji, Damian zamierza złożyć dokumenty i powalczyć o stypendium pomostowe.
  - Każda złotówka się liczy - przekonuje. - Opłacenie stancji czy akademika dużo kosztuje.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama