Jelenia Góra: Powodzi nie ma, ale podnosi się poziom wody w...

  Jelenia Góra: Powodzi nie ma, ale podnosi się poziom wody w rzekach

  Alina Gierak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Niewiele brakowało, a zabytkowy, pięknie odnowiony pałac w Wojanowie koło Jeleniej Góry, zostałby w sobotę podtopiony przez wody Bobru.
  Niebezpieczną sytuację stworzyła spiętrzona kra na rzece. Zator lodowy miał półtora kilometra długości. Kra zatrzymała się na jednym z przęseł mostu, gdzie jest zwężenie. Groziło to podtopieniem okolicznych gospodarstw i pałaców w Wojanowie oraz w Łomnicy.

  Lód rozkuwano przy pomocy koparek. Po kilku godzinach, kra ruszyła i skończyło się na niewielkim podtopieniu przypałacowego parku w Wojanowie. To była jedyna poważna sytuacja w Kotlinie Jeleniogórskiej. Mimo odwilży, na rzekach nie ma stanów alarmowych. Lód na Bobrze ma około 20 cm grubości i tylko gwałtowne ocieplenie może okazać się groźne.

  W innych rejonach Dolnego Śląska woda stwarzała wczoraj zagrożenie. Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w powiatach: trzebnickim, oławskim, kłodzkim i wrocławskim. Stany alarmowe na rzekach były przekroczone w 18 miejscach, ostrzegawcze w 15. Najbardziej wezbrała rzeka Ślęza.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama