Piłka ręczna: Polsat odbuduje wielki Śląsk. Zagłębie i Chrobry do przodu

Paweł Pluta
Bartłomiej Tomczak (z nr. 7) imponuje skutecznością. W dwóch ostatnich meczach Zagłębia zdobył 22 bramki fot. Piotr Krzyżanowski
Ostatnio sytuacja finansowa piłkarzy ręcznych AS-BAU Śląska była niewesoła. Zespół pojechał w długą i męczącą podróż do Kwidzyna w dniu meczu, bo nie było pieniędzy na nocleg.

- Tym bardziej jestem zbudowany postawą zawodników, bo w Kwidzynie znów pokazali charakter, mimo że cały czas gramy w osłabionym składzie. Gdybyśmy wygrali, to powiedziałbym, że zagraliśmy bardzo dobry mecz. Niestety, kiedy na 7 minut przed końcem był remis 23:23, zabrakło kogoś, kto dorzuciłby bramkę lub dwie, a wtedy być może wrócilibyśmy z punktami - mówił trener Tadeusz Jednoróg.

Czy te kłopoty 15-krotnych mistrzów Polski się skończą? Kadrowe jeszcze nie, bo kontuzji nie wyleczą pieniądze, ale jest już blisko, aby w końcu nie było dziur w budżecie. - Wspólnie z członkami Rady Stowarzyszenia oraz Zarządu WKS Śląsk mogę powiedzieć, że jesteśmy blisko sfinalizowania rozmów z Polsatem, który pomógł już Śląskowi piłkarskiemu - mówi Janusz Pilch dyrektor klubu. - Czeka nas jeszcze kilka spotkań, ale myślę, że to będzie dobra nowina dla naszych szczypiornistów. Może zaraz nie będziemy klubem jak Vive Kielce, ale jest szansa, aby w przyszłości, i to nie odległej, Śląsk był nawet drugą siłą w kraju. Polsat chce także, aby z zespołem zostali dotychczasowi sponsorzy - dodaje dyrektor Pilch.

MMTS Kwidzyn - AS-BAU Śląsk Wrocław 28:25 (13:9)
AS-BAU Śląsk: Stachera, Banisz - Tórz 2, Kłos, Marciniak 4, K. Sadowski 3, Gujski 4, Haczkiewicz 4, Swat 2, Garbacz 1, Piętak 5.

Chrobry Głogów 32 - Powen Zabrze 28

To był mecz podwyższonego ryzyka, ale nie ze względu na krewkich chuliganów, tylko stawkę. Obie drużyny walczą przecież o utrzymanie i prawdę mówiąc żadna z nich nie mogła pozwolić sobie na porażkę. Nerwowo zaczęli gospodarze, którzy po 9 minutach przegrywali 0:4 i trener Jacek Okpisz wziął czas. Do remisu (11:11) udało się doprowadzić w 27 minucie. Tuż po przerwie gospodarze po raz pierwszy w meczu objęli prowadzenie, jednak za chwilę to zabrzanie wygrywali dwiema bramkami. Głogowianom udało się to w 47 min, kiedy było 24:22. Od tego momentu Chrobry kontrolował już przebieg wydarzeń na parkiecie i nie pozwolił sobie na wydarcie jakże cennych punktów. Na uwagę zasługuje skuteczność Macieja Ścigaja, który zdobył 12 goli, w tym 9 z rzutów karnych i to przy stuprocentowej skuteczności.

Jest już blisko, aby w końcu nie było dziur w budżecie

- Cieszę się z wygranej, ale od poniedziałku skupiamy się na Śląsku (derby w niedzielę 7.03 w Orbicie - red.). Cały czas walczymy o utrzymanie. W piórka nie obrośliśmy. Walka o uniknięcie spadku będzie bardzo zacięta i niezwykle wyrównana - powiedział trener Chrobrego Jacek Okpisz.

Chrobry Głogów - Powen Zabrze 32:28 (12:12)
Chrobry: Zapora, Szczęsny - Paluch 3, Świtała 7, Kuta, Szymyślik 4, Misiaczyk, Stodtko 4, Wita, Mochocki, Piotrowski 2, Ścigaj 12.

Zagłębie Lubin 36 Nielba Wągrowiec 27

Rewelacyjny beniaminek z Wągrowca ostatnio zremisował z Wisłą Płock. W Lubinie poległ jednak z kretesem. Zagłębie nadawało ton grze od pierwszych minut, a przewaga zespołu Jerzego Szafrańca nie podlegała dyskusji ani przez moment. Świetnie spisywał się między słupkami Adam Malcher, a w polu brylowali Bartłomiej Tomczak oraz Michał Nowak.

Zagłębie Lubin - Nielba Wągrowiec 36:27 (18:12)

Zagłębie: Malcher, Świrkula - Orzłowski, Stankiewicz 3, Niedośpiał, Tomczak 10, Paweł Adamczak 1, Fabiszewski, Kozłowski 4, Obrusiewicz 5, Kieliba 4, Jakowlew 3, Nowak 6.

Ekstraklasa piłkarzy ręcznych
Pozostałe wyniki 20. kolejki: Wisła Płock - Vive Targi Kielce 24:28 (10:14) - mecz rozegrany awansem w środę. Piotrkowianin Piotrków Tryb. - Azoty Puławy 29:32 (16:17), Traveland Olsztyn - AZS AWFiS Gdańsk 30:33 (14:12).

W następnej kolejce (3-7.03): AS-BAU Śląsk Wrocław - Chrobry Głogów (niedziela, godz. 17.30, hala Orbita), MMTS Kwidzyn - Zagłębie Lubin (sobota, godz. 17), Vive Targi Kielce - Nielba Wągrowiec (środa 3.03), AZS AWFiS Gdańsk - Wisła Płock, Powen Zabrze - Piotrkowianin Piotr-ków Trybunalski, Azoty Puławy - Traveland Olsztyn.