Środa Śląska marzy o sztucznym jeziorze

  Środa Śląska marzy o sztucznym jeziorze

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Nowy zbiornik ma chronić ludzi przed powodziami. Mieszkańcy dostaną też plażę i kąpielisko
  Władze gminy Środa Śląska zamierzają wybudować w odległości 5 km od miasta, w miejscowości Chwalimierz, zbiornik retencyjny. Ma on przede wszystkim zabezpieczyć miasto przed powodziami, ale także służyć mieszkańcom do rekreacji. Będą mogli wypoczywać, łowić ryby, przechadzać się po 9-hektarowym parku i relaksować się na specjalnie wydzielonym miejscu blisko wody, tuż przy drodze Chwalimierz - Środa Śląska. Niewykluczone, że powstanie tam piaszczysta plaża czy też przystań dla kajaków.

  - Jeszcze jest za wcześnie na takie szczegóły - podkreśla Zbigniew Dubniański, kierownik wydziału rolnictwa i ochrony środowiska w średzkim ratuszu. Burmistrz Bogusław Krasucki przekonuje, że taki sztuczny zbiornik jest samorządowi potrzebny. Dlaczego? - Ze względu na nieprzewidziane podtopienia - wskazuje Krasucki. I przypomina nawałnicę z lipca ubiegłego roku, która wyrządziła na Dolnym Śląsku wiele szkód.

  Środę Śląską dotknęła także powódź z 1997 r., nazwana "powodzią tysiąclecia". Spowodowała tu ogromne straty, przekraczające 43 mln zł. Sztuczny zbiornik blisko Środy Śląskiej ma zbierać nadmiar wody, która wpadnie do rzeki Średzka Woda (bezpośredniego dopływu Odry) i potoku Dojca.
  Budowę zbiornika planowano już wcześniej. Nic z tego nie wyszło, bo oprotestowały ją organizacje ekologiczne. Zażądały szczególnej ochrony lasów.

  To nie były jedyne problemy z budową, bo Dolnośląskiemu Zarządowi Melioracji i Urządzeń Wodnych, który przygotowywał całą dokumentację, nie udało się na czas uzyskać pozwolenia na jego budowę. Na czas - bo pieniądze na to zadanie aż w 80 proc. miały pochodzić z Unii Europejskiej. Bez pozwolenia na budowę nie można się było o nie starać.

  Koszt wybudowania takiego ogromnego zbiornika (ma zajmować 64 hektary) szacowany jest na 30 mln zł. Środa Śląska sama tego nie udźwignie i też zamierza składać wniosek o unijne dofinansowanie. Mieszkańcy gminy nie mają jednak co liczyć, że stanie się to już dzisiaj. - Kolejne "rozdanie" unijnych środków planowane jest na lata 2014-2020 r. - wskazuje burmistrz Bogusław Krasucki. - Do tego czasu cały projekt zostanie przygotowany.
  Pieniądze na to zadanie aż w 80 proc. miały pochodzić z Unii Europejskiej.
  Urzędnicy zamierzają też szukać jakiegoś partnera do tego przedsięwzięcia. Jakiego? Tego jeszcze zdradzić nie chcą. Na razie muszą w swoich nowych opracowaniach uwzględnić sugestie ekologów. Jeżeli tego nie zrobią, to kolejny raz może się okazać, że zbiornik, kolejna atrakcja regionu, pozostanie na papierze.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale to już było...

   Mar (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Brawo?! ...i minęło kolejnych 6 lat :)
   Pomysłów można mieć miliony, ale gorzej z ich realizacją.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Środa to dzień loda

   Algida (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 17

   Brawo Środa!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama