Szklarska Poręba: Tour de Ski pojedzie w Izerach

  Szklarska Poręba: Tour de Ski pojedzie w Izerach

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Najważniejsza impreza biegowa odbędzie się u nas. Zorganizujemy zawody wspólnie z Czechami
  Udało się! Szklarska Poręba będzie gospodarzem zawodów cyklu Pucharu Świata w biegach narciarskich. Oficjalnie ta informacja ma zostać przekazana za tydzień, podczas tegorocznego Biegu Piastów. Ale my już sprawdziliśmy i wiemy, że Międzynarodowa Federacja Narciarska - FIS w swym kalendarzu imprez umieściła Polskę.

  Zawody na Polanie Jakuszyckiej mają się odbyć na początku stycznia przyszłego roku. W swym kalendarzu FIS zarezerwowała dla Polski i Czech trzy dni - 4, 5 i 6 stycznia. Wtedy mają odbyć się zawody najbardziej obecnie prestiżowego turnieju biegowego - Tour de Ski.

  To narciarski odpowiednik rowerowego Tour de France, rozgrywany w tzw. formule etapowej w kilku europejskich miastach. Biorą w nim udział najlepsi biegacze. Tour, podobnie jak Turniej Czterech Skoczni, skupia na sobie uwagę całego narciarskiego świata. Zwykle ogląda go około 20 tysięcy kibiców na miejscu i około 60 mln telewidzów. To niesamowita promocja nie tylko dla miasta, ale także dla Dolnego Śląska i całej Polski.

  Na trasach w czeskim Harrachovie i w Szklarskiej Porębie mogłyby się odbyć biegi długodystansowe: 30 km dla kobiet i 50 km dla mężczyzn. Organizację widowiskowych biegów sprinterskich FIS zwykle powierza dużym miastom. O Tour de Ski stara się między innymi Praga. Tak więc po dwóch dniach zawodów u nas, w Górach Izerskich, teamy biegaczy przeniosłyby się do stolicy Czech.
  Przyjęte standardy wiosek pucharowych przewidują zakwaterowanie w przenośnych kontenerach
  Polski Związek Narciarski jednogłośnie poparł uchwałą starania Szklarskiej Poręby o prawo organizacji zawodów Pucharu Świata. Sąsiedni Harrachov też chce gościć je u siebie. Starosta Tomáš Ploc chciałby, aby z jego miasta zawodnicy wystartowali, a metę ustawiono na Polanie Jakuszyckiej.

  Jacek Jaśkowiak, pełnomocnik burmistrza Szklarskiej Poręby do spraw organizacji Pucharu, uważa, że miasto podoła trudom organizacji międzynarodowej imprezy. Na zawody cyklu Tour de Ski zwykle przyjeżdża około 600 zawodników, trenerów, serwisantów i członków ekip telewizyjnych.

  - By ich pomieścić, nie potrzeba wielkich inwestycji budowlanych. Standard wioski pucharowej przewiduje umieszczenie ekip w przenośnych kontenerach. Można je wypożyczyć. Jesteśmy po rozmowach ze specjalistami, którzy organizują pucharowe imprezy w innych miastach. Chcą nam pomóc - tłumaczy Jaśkowiak.

  Szklarska Poręba, aby gościć zawody Tour de Ski, musi zagwarantować 400 tys. euro. Tyle kosztuje organizacja. Gmina powoła specjalną spółkę, która zajmie się pozyskaniem sponsorów i organizacją biegu. Według dyrektora FIS Jurga Capola, bieg w Górach Izerskich może przynieść organizatorom zysk. Bo inne miasta na tym zarabiają.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama