Parytet, czyli jak to zrobić, by nas kobiety nie biły

  Parytet, czyli jak to zrobić, by nas kobiety nie biły

  Arkadiusz Franas

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Szanuję kobiety. Zresztą, nie mam innego wyjścia, bo w domu istna seksmisja. Znaczy się, żona i córka. No i pies. Tylko że faktycznie to nie pies, a suka
  Jest jeszcze kot, więc niby powinna statystyka się poprawić, ale chłopina wykastrowany. Przez żonę. Dokładniej mówiąc, zaniosła go na zabieg do weterynarza, co, mam wrażenie, głęboko utkwiło mu w pamięci. Komu by zresztą nie utkwiło, wszak to nie były włosy, nie odrastają. Czyli seksmisja na sto procent i niewątpliwie mam parytet zachwiany, ale specjalnie nie domagam się zmiany. Bo, będąc w mniejszości, jakoś daję radę.

  I dziwię się, że są ludzie, którzy potrzebują dodatkowych zapisów ustawowych, dających im dostęp do jakichś stanowisk czy gwarantujących specjalne prawa. Co więcej, uważam, że taki kolejny zapis w przypadku kobiet, bo o tym parytecie ostatnio najgłośniej, to czystej wody seksizm, traktujący panie jako istoty gorszego gatunku.


  Które, jakoby, w normalnym trybie nie mogą osiągnąć wymarzonych celów. W tym kraju jest jeden zapis, który im to gwarantuje i w zupełności wystarczy. To artykuł 33. Konstytucji RP, głoszący: "Kobieta i mężczyzna w Rzeczypospolitej Polskiej mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym". I chwatit. Reszta to kwestia zdolności, siły przebicia i... oczywiście znajomości. Ale tak mają zarówno panie, jak i panowie.

  Oczywiście wiem, że są ludzie, którzy dyskryminują panie. Ale, żeby było ciekawiej, robią to zarówno szefowie mężczyźni, jak i szefowie kobiety. Niejednokrotnie słyszałem od moich koleżanek: jak ja nie lubię pracować z babami. I nie zmieni tego żadna ustawa. Jak również żadnym prawem nie wykorzenimy rasizmu, wandalizmu itp. To wszystko kwestia wychowania i tyle.
  Ani Suchocka, ani Kempa nie potrzebowały kolejnych udogodnień, by zrobić karierę
  Zresztą parytety nierozerwalnie kojarzą mi się z jakże słusznie minioną epoką PRL-u. To wtedy przyznawano, na przykład, punkty za pochodzenie. Młodszym spieszę wyjaśnić, że chodziło o to, iż przy rekrutacji na studia młodzieży z rodzin robotniczo-chłopskich, zwłaszcza z małych miejscowości, po egzaminie do ocen dopisywano jeszcze kilka punktów, które pomagały im się dostać na wymarzony kierunek. Czyli, mówiąc najkrócej, młodych ludzi z takich środowisk traktowano jak nieco mniej mądrych niż ci z większych miast lub mający wykształconych rodziców.

  Poza tym uważam, że był to też policzek dla nauczycieli tych nastolatków, bo według tego zapisu ci ze Zgorzelca, Kamiennej Góry czy Strzelina byli gorszymi pedagogami od matematyków, polonistów czy fizyków z Wrocławia, Łodzi, Poznania. A ponieważ miałem przyjemność studiowania z ludźmi z takich środowisk, to wiem, że mniej mądrzy nie byli.

  Więc dajmy sobie spokój z kolejnymi parytetami dla kobiet, Afropolaków czy leworęcznych. Jesteśmy po prostu wolnymi ludźmi, którzy mają jednakowy dostęp do wszystkiego. Ani premier Hanna Suchocka, ani posłanka Beata Kempa, ani pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz nie potrzebowały specjalnych udogodnień, by zrobić karierę. To kobiety mądre i silne. I tylko tacy ludzie mają dostęp do władzy. A parytety prowadzą jedynie do aberracji. Bo już się boję, że jeszcze trochę, a w myśl tej zasady będziemy rewidować historię.

  Pamiętają Państwo taki dialog z filmu Juliusza Machulskiego: - To kłamstwo! Kopernik była kobietą! - Einstein? - Też była kobietą! - A może Curie-Skłodowska też?! - To akurat nie najlepszy przykład. - A, bo mnie zmyliły!

  No właśnie. Nie dajmy się zmylić... tematom zastępczym.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama