Wrocław: Czy podatnicy zapłacą miliony za upadłość JTT?

  Wrocław: Czy podatnicy zapłacą miliony za upadłość JTT?

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Przed wrocławskim sądem zakończył się proces o rekordowe odszkodowanie - przeszło 38 mln zł - jakiego żąda od Skarbu Państwa firma MCI Management.
  Wyrok zapadnie 15 marca. Była ona jednym z akcjonariuszy spółki JTT Computer, która zbankrutowała - jak twierdzi firma MCI - z powodu błędnej decyzji urzędników fiskusa. A z powodu upadłości JTT swoje sprawy wrocławska firma wyceniła na 38,5 mln zł.

  Reprezentujący Skarb Państwa mecenas Piotr Kaczorkiewicz przekonywał, że odszkodowanie się nie należy. Je-go zdaniem firma MCI nie ma w ogóle prawa dochodzić odszkodowania od Skarbu Państwa.
  Mogłaby to zrobić wyłącznie sama spółka JTT, ale takiego pozwu nie złożyła. Mecenas Kaczorkiewicz przekonywał też sąd, że nie ma dowodów, by do upadłości znanej przed laty firmy komputerowej przyczynił się tylko błąd fiskusa.
  Skarb Państwa przekonuje, że JTT nie upadła wskutek błędów fiskusa.
  Sprawa JTT była bardzo głośna. Chodzi o produkowane we Wrocławiu komputery sprzedawane potem szkołom. Po to, by nie zostały obciążone podatkiem VAT, firma wysyłała je za granicę. Wyjeżdżały z kraju tylko na chwilę. To był efekt niemądrych przepisów, które zwalniały z VAT komputery dla szkół, ale tylko te z importu. W tej sprawie toczyło się śledztwo i proces, ale sądy oczyściły z zarzutów firmę i jej szefów. Zanim jednak zapadły korzystne dla JTT wyroki, fiskus zabrał z jej kont ponad 10 mln zł.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jtt

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   Skarbówka to złodzieje

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Naczelnik

   adax (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   Chyba ktoś wydał imiennie decyzję o domiarze. Wysokie stanowisko, wysoka pensja to i wysoka odpowiedzialność. Są też ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, dlaczego wszyscy mają odpowiadać za...rozwiń całość

   Chyba ktoś wydał imiennie decyzję o domiarze. Wysokie stanowisko, wysoka pensja to i wysoka odpowiedzialność. Są też ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, dlaczego wszyscy mają odpowiadać za czyjąś niekompetencję?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama