Ścinawa: Goliat nie dał rady burmistrzowi

  Ścinawa: Goliat nie dał rady burmistrzowi

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Potężny, międzynarodowy koncern BP ostatecznie i nieodwołalnie przegrał w sądzie z Andrzejem Holdenmajerem, burmistrzem maleńkiej, sześciotysięcznej Ścinawy
  Tuż przed ostatnimi wyborami samorządowymi i zaraz po objęciu stanowiska w ratuszu Holdenmajer naraził się paliwowemu gigantowi atakami na należący do BP zakład, w którym uszlachetniano asfalt.

  Mieszkańcom Ścinawy doskwierały śmierdzące opary, które wydostawały się ze zlokalizowanych na obrzeżu miasta magazynów. Burmistrz mówił, że BP truje, i pokazywał dokumenty, z których wynikało, że faktycznie - przynajmniej incydentalnie - koncernowi zdarzało się przekroczenie norm emisji siarkowodoru.

  Wbrew oficjalnym wypowiedziom inspekcji kontrolujących zakład burmistrz głosił, że jego działalność jest szkodliwa dla życia i zdrowia mieszkańców. Holdenmajer sugerował też nieprawidłowości na etapie postępowania administracyjnego, w wyniku którego asfaltownia rozpoczęła działalność.

  Burmistrz nie zgadzał się z wynikami inspekcji zakładu
  W połowie 2007 r. BP nie wytrzymało i złożyło pozew w Sądzie Okręgowym w Legnicy. Żądało od burmistrza odwołania głoszonych przez niego tez i wpłaty 50 tys. zł na dom dziecka. Trzyletni proces zakończył się oddaleniem powództwa i zwycięstwem burmistrza.

  W uzasadnieniu znalazło się stwierdzenie, że Andrzej Holdenmajer był pierwszym burmistrzem, który tak zdecydowanie zaangażował się w obronę mieszkańców. Koncern odwołał się od wyroku, ale Sąd Apelacyjny we Wrocławiu podtrzymał w mocy decyzję z Legnicy.

  Gdy trwał sądowy spór, kontrowersyjny zakład został odsprzedany koncernowi Total. - Rozmawia się z nim równie trudno, jak z BP - twierdzi Holdenmajer.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Holdenmajer na burmistrza Brzegu Dolnego!

   neron13 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

   Tam dopiero miałby używanie. Albo by musiał przywyknąć...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama