Wrocław: Pijani bezdomni terroryzują ambulatorium przy...

  Wrocław: Pijani bezdomni terroryzują ambulatorium przy Traugutta

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Ambulatorium chirurgiczne staje się noclegownią. Lekarze proszą o pomoc policję. Ale bez skutku.
  Bezdomni, alkoholicy i narkomani po latach wyprowadzają się z wrocławskiego Dworca Głównego PKP. Teraz noce spędzają na korytarzach całodobowego ambulatorium pogotowia ratunkowego przy ul. Traugutta. Mają tu ciepło i czują się bezpiecznie. W przeciwieństwie do chorych, którzy przychodzą tu po pomoc, i samego personelu.

  Bezdomni koczujący na korytarzach ambulatorium piją tam alkohol, palą papierosy. Niektórzy biorą narkotyki. Załatwiają się gdzie popadnie. Nic dziwnego, że w budynku unosi się odór.

  - Do tego często żebrzą, zaczepiają ludzi. Są agresywni - denerwuje się dr Grzegorz Kaźmierczak, chirurg z pogotowia przy Traugutta. Wtórują mu inni pracownicy. - Niektórzy są spokojni. Przychodzą tu, by uchronić się przed mrozem - mówi dr Włodzimierz Jacyna, kierownik ambulatorium. - Nikogo nie zaczepiają.

  Ale większość zachowuje się koszmarnie. Lekarze opowiadają o kobiecie, która bez krępacji myje się w łazience dla pacjentów. Za umywalkę służy jej klozet. Inny mężczyzna przyszedł kiedyś zalany krwią i pomazał nią ściany ambulatorium. Zdarzają się też narkomani. Budzą grozę, bo nie wiadomo, czy nagle nie wyciągną strzykawki. - Jest też osoba chora na gruźlicę - dodaje dr Kaźmierczak. - Personel jest zaszczepiony. Ale czy każdy pacjent również?

  Bezdomni często atakują personel i pacjentów. Chcą pieniędzy, bywają agresywniLekarze rozkładają bezradnie ręce. Twierdzą, że często dzwonią po policję czy straż miejską. - Przyjeżdżają za późno albo wcale - mówi gipsiarz, Andrzej Pacuła. Sławomir Chełchowski, rzecznik straży miejskiej: - Jesteśmy tam co drugą noc. Gdy bezdomni są pijani, trafiają do izby wytrzeźwień. Później jednak wracają. I tak jest noc w noc .

  Kto powinien zapewnić bezpieczeństwo pacjentów ambulatorium? - To leży w gestii dyrektora placówki- mówi Joanna Mierzwińska z Narodowego Funduszu Zdrowia we Wrocławiu.
  Placówka podlega urzędowi marszałkowskiemu. Jednak urzędnicy nie pozostawiają złudzeń. - Nie możemy przekazać pieniędzy na ochronę. Dyrektor musi poradzić sobie sam - mówi Jarosław Maroszek, dyrektor departamentu polityki zdrowotnej w urzędzie marszałkowskim.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (12)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pałą po du...ie menelom !!!!!

   Obywatel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 62

   Za każdym razem jak się pojawią..... jak chcą chlać i ćpać to niech nie angażują do tego naszych pieniędzy!!! Wchodzi policja i nie pyta tylko wali... przecież ich dobrze zna. A jak nie zna to...rozwiń całość

   Za każdym razem jak się pojawią..... jak chcą chlać i ćpać to niech nie angażują do tego naszych pieniędzy!!! Wchodzi policja i nie pyta tylko wali... przecież ich dobrze zna. A jak nie zna to niech się zajmie uprawą roli.

   Noclegownie czekają (płacimy za nie sporo pieniędzy) po to aby mogli przeżyć jak ludzie .... jest tam ciepło, woda, jedzenie, TYLKO NIE CHLAĆ!!!!!
   Pałą przeganiać bez zajmowania się nimi.... Doskonale wiedzą gdzie są noclegownie....

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A patrole?

   neron13 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 54

   Czytżby straż miejska i policja pracowały tylko do zmroku? A może by tak jakiś patrol zajrzał co najmniej 2 razy w tygodniu do ambulatorium bez zapowiedzi? Taka metoda zwykle zapewnia pozbycie się...rozwiń całość

   Czytżby straż miejska i policja pracowały tylko do zmroku? A może by tak jakiś patrol zajrzał co najmniej 2 razy w tygodniu do ambulatorium bez zapowiedzi? Taka metoda zwykle zapewnia pozbycie się intruzów. Co oczywiście nie rozwiązuje kwestii bezdomności i zapewnienia higieny w tej grupie ludzi.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Noclegownie wciąż dostępne

   wrocław_nocą (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 67 / 67

   Do "ja":

   Noclegownie oczywiście funkcjonują, jednak większość z nich nie obsługuje pijanych bezdomnych.
   Dość prosty układ: my dajemy Ci łóżko, jedzenie i świeże ubranie, Ty nie możesz pić i...rozwiń całość

   Do "ja":

   Noclegownie oczywiście funkcjonują, jednak większość z nich nie obsługuje pijanych bezdomnych.
   Dość prosty układ: my dajemy Ci łóżko, jedzenie i świeże ubranie, Ty nie możesz pić i wszczynać awantur.

   Dlaczego bezdomni mimo to wciąż marzną na dworcu? Bo nie przestają pić, a nikt nie przyjmie zataczającego się człowieka, od którego na dodatek zionie wódą.

   Kwestia charakteru najwidoczniej... Niejeden bezdomny w oczach społeczeństwa "przegrał życie", a mimo to postanowił, że się do końca nie upodli i w alkoholizm nie wpadł. Reszta... Cóż, zapraszam na wieczorny spacer po ulicach Wrocławia, chociażby w rejonach wspomnianego już przeze mnie dworca głównego.

   PS. Zawsze gdy zaczepia mnie osoba bezdomna i tłumaczy, że od kilku dni nie miała nic w ustach, to proponuję, że kupię jej coś do jedzenia. Reakcja? Zwykle wrogie odzywki, bo tu przecież nie chodzi o jedzenie, a o kasę na następną flaszkę. Jeśli ktoś nie chce sam sobie pomóc, to ja tym bardziej nie zamierzam.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bezdomni

   ErDol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 60

   Cytat:
   bezdomność to wina państwa a nie bezdomnych.


   Niezdolność do myślenia do też wina państwa? W takim razie pozwij państwo.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bezdomni

   bronka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 66

   bezdomność to wina państwa a nie bezdomnych.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bezdomni

   bronka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 63 / 67

   bezdomność to wina państwa a nie bezdomnych.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A noclegownia pewnie pusta?

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 63

   a co z noclegownią? przecież w mieście są takie miejsca, tam nie przychodzą bezdomni? dlaczego?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bezdomni w ambulatorium

   AgAp (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 74 / 82

   no to zrobić jakieś jedno pomieszczenie dla bezdomnych! poszukac jakchś funduszy pomocowych i z tego zorganizować.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No i nie ma na to paragrafu

   Połamany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 82 / 68

   ..ciekawe jakby normalny człowiek tak by się zachowywał ... zaraz tzw "patrol policji" znalazł by cos na niego.... postawił zarzuty za cokolwiek i tak jak zawsze ten najważniejszy za obrazę...rozwiń całość

   ..ciekawe jakby normalny człowiek tak by się zachowywał ... zaraz tzw "patrol policji" znalazł by cos na niego.... postawił zarzuty za cokolwiek i tak jak zawsze ten najważniejszy za obrazę funkcjonariusza na służbie, ..... Warto być menelem ! Widziałem jak z takimi wchodzą policjanci bez kolejki. To jakaś paranoja.
   A Lekarze z Pogotowia to naprawdę ciężko pracujący ludzie. I świetni fachowcy. Szkoda że ich przełożeni nie pomagają im w walce z policją o wykonywanie obowiązków.!!! A to takie proste. Tylko dwa telefony......
   z danymi oficera dyżurnego.....który przyjmuje zgłoszenie zajęcia budynku publicznego i zakłócanie porządlku ...itd... i nic nie robi.....zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   każdy jest kowalem swojego losu

   mir (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 63 / 68

   Kiedyś to pałą "pali" i przynajmniej ludzie obawiali się milicji. Teraz to wszyscy maja w d...e. Albo będzie jakiś prządek albo jedno wielkie g...o.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama