Ważne
  Wrocławianie łamią nogi na śliskich chodnikach

  Wrocławianie łamią nogi na śliskich chodnikach

  Małgorzata Kaczmar, Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocławskie chodniki dawno nie były tak śliskie, nocą i rankami chirurdzy mają pełne ręce roboty
  Po odwilży, gdy w nocy temperatura spada poniżej zera, chodniki stają się prawdziwą ślizgawką. Każdego dnia zasypujecie nas listą wyjątkowo śliskich miejsc. Ulice Strzegomska, Bolesława Krzywoustego i Popowicka pojawiają się w tych sygnałach najczęściej.

  Na pogotowie ratunkowe zgłasza się codziennie nawet 100 osób ze złamaniami i skręceniami. Przez dwa pierwsze miesiące roku lekarze pogotowia pomogli już w sumie 3000 osób, założyli prawie 1100 kołnierzy, gipsów i szyn.


  Do ambulatorium przy ul. Traugutta w sobotę pacjenci przychodzili od świtu. - Wywróciłam się przy ul. Piotra Skargi, obok budynku IX LO - opowiadała nam Bogumiła Majewska, wrocławianka. Pani Bogumiła miała szczęście i niczego sobie nie złamała, skończyło się tylko na potłuczeniu.

  O pechu może za to mówić Jerzy Bosak z Nowego Dworu. - Wyszedłem wieczorem na spacer z psem - mówił nam zaraz po badaniu. - Nastąpiłem na hałdę oblodzonego śniegu i upadłem. Prześwietlenie wykazało, że pan Jerzy skręcił kostkę.

  - To jeden z najczęstszych przypadków kontuzji w zimie - mówi dr Grzegorz Kaźmierczak, lekarz ambulatorium przy ul. Traugutta. - Poza tym, często łamiemy ręce w nadgarstkach - dodaje.
  Pan Jerzy z Nowego Dworu skończył z nogą w gipsie. Będzie się w nim poruszał przynajmniej przez 6 tygodni.

  - Są dwa okresy w roku, kiedy mam o wiele więcej pracy - mówi Zbigniew Jujka, gipsiarz z ul. Traugutta. - To właśnie zima, gdy chodniki są śliskie, i wakacje, gdy dzieciaki szaleją na dworze.
  Za każdym razem, gdy zrobimy sobie krzywdę na oblodzonym chodniku, mamy prawo ubiegać się o odszkodowanie od zarządcy chodnika, czyli np. gminy, spółdzielni mieszkaniowej albo wspólnoty. Liczby świadczą jednak o tym, że część wrocławian nawet nie wie o takiej możliwości.

  - W styczniu i w lutym wpłynęły do nas 44 wnioski o wypłatę odszkodowań z powodu oblodzonych jezdni i chodników- wylicza Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. Cztery skargi złożyli piesi - jedna osoba przewróciła się na schodach budynku, trzy pozostałe - na chodniku.

  W zeszłym toku Zarząd Dróg i Oczyszczania Miasta wypłacił w sumie prawie 390 tys. zł odszkodowań osobom, które ubiegały się o nie z tytułu śliskich, nieodśnieżonych, wyboistych lub nierównych dróg i chodników.

  Skargi na nieodśnieżone chodniki można zgłaszać na numer telefonu 71-376-00- 22.
  Sławomir Chełchowski, rzecznik straży miejskiej, podkreśla, że za nieodśnieżone chodniki odpowiada ich zarządca. Funkcjonariusze mogą go, za brak wykonywania takiego obowiązku, ukarać mandatem.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   O której godzinie właściel/zarządca ma odśnieżyć

   ATA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 69

   A mnie zastanawia jedna rzecz. Idę spać np. o godz. 22.00, nie ma opadów śniegu. W nocy napada. O godz. 8.00 wstaję z lóżka. Dowiaduję się za kilka godzin, że ktoś pod moim domem o godz. 5.00...rozwiń całość

   A mnie zastanawia jedna rzecz. Idę spać np. o godz. 22.00, nie ma opadów śniegu. W nocy napada. O godz. 8.00 wstaję z lóżka. Dowiaduję się za kilka godzin, że ktoś pod moim domem o godz. 5.00 złamał sobie nogę. Jaka tu jest moja odpowiedzialność? Czy mam nie spać żeby patrzeć że pada śnieg? Mam oglądać prognozę pogody (nie nawidzę tego programu i nie oglądam). Co będzie jeśli zacznę odśnieżać i ktoś złamie nogę 3 metry ode mnie, gdy odśnieżać będę? Przecież nie przyspieszę tego procesu? zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ha ha ha ukarać mandatem to można prywatnego "zarządcę"

   Prawda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 82 / 65

   jakby tak było to codziennie rano w ZDiUM powinni zjawiać się Stróże Miejscy i profilaktycznie ładowac mandat Dyrektorowi - a i Panu naszemu Jaśnie Panującemu Prezydentusiowi raz na jakiś czas nie...rozwiń całość

   jakby tak było to codziennie rano w ZDiUM powinni zjawiać się Stróże Miejscy i profilaktycznie ładowac mandat Dyrektorowi - a i Panu naszemu Jaśnie Panującemu Prezydentusiowi raz na jakiś czas nie zaszkodziłoby dostać mandacik za brak nadzoruzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo