Wrocław: Psy strażaków spisały się na medal

  Wrocław: Psy strażaków spisały się na medal

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej - Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu w sobotę sprawdzali, czy ich psy potrafią odnaleźć zaginione osoby
  Do testów stanęło 8 czworonogów z przewodnikami. Psy musiały przeszukać blisko siedem hektarów lasu na Osobowicach, gdzie leżało dwóch strażaków, udających osoby poszkodowane. Na wykonanie zadania było 30 minut. Jak się okazało, wszystkie psy zdały test na medal. Niektóre nie potrzebowały nawet 10 minut, by odnaleźć ludzi.

  W jaki sposób zwierzęta odnajdują zaginionych? Nie tak, jak myśli wielu ludzi, po tropie, ale za pomocą węchu. Gdy odnajdą zapach człowieka, szczekają lub przybiegają do strażaka.
  Psy odnajdują ludzi za pomocą węchu
  Za miesiąc zwierzęta przystąpią do egzaminu państwowego. Jeśli zaliczą go pomyślnie, będą mogły nadal służyć u boku strażaków.


  OSP JRS jest jednostką specjalizującą się w poszukiwaniach osób zaginionych w terenie trudno dostępnym (np. lasy, pola, łąki), a także uwięzionych w obiektach uszkodzonych w wyniku katastrofy budowlanej.

  Wrocławskiej jednostce ratowniczej można przekazać 1 proc. podatku. - Pieniądze zostaną przeznaczone na szkolenie psów i przewodników, sprzęt oraz pokrycie kosztów działania jednostki - mówi Łukasz Telus, naczelnik jednostki.

  Wystarczy w formularzu PIT wpisać: OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA - JEDNOSTKA RATOWNICTWA SPECJALISTYCZNEGO WE WROCŁAWIU, numer KRS : 0000210785.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama