Wrocław: Dolnośląskie dwory w Muzeum Architektury

  Wrocław: Dolnośląskie dwory w Muzeum Architektury

  Hanna Wieczorek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W Muzeum Architektury przy ul. Bernardyńskiej 5 możemy obejrzeć wystawę prezentującą dolnośląskie skarby, jakimi są renesansowe dwory.
  - Warto rozpropagować i poznać to, co jest cenne w naszym regionie - mówi Beata Fekecz-Tomaszewska, kurator ekspozycji. - Pokazujemy 61 obiektów, mniej więcej połowę dworów zachowanych na Dolnym Śląsku. Są one w bardzo różnym stanie, niestety część z nich dzisiaj to prawie zupełne ruiny.

  Na wystawie udało się pokazać także budujące przykłady. Dzieło ludzi, którzy z determinacją podnoszą z ruin nawet najbardziej zniszczone obiekty, np. dwory w Goli Dzierżo-niowskiej i Warcie Bolesławie-ckiej.

  - Może będzie to także czas na refleksję, że szkoda, by ten cenny spadek przepadł bezpowrotnie. Szczególnie, jeśli zobaczymy na starych zdjęciach i grafikach, jak piękne były to budowle - mówi kurator wystawy.

  Wystawę zaczęto przygotowywać prawie 10 lat temu. Siedem lat trwało samo fotografowanie zabytków! Nie udałoby się zgromadzić materiału, gdyby nie pasja badacza Krzysztofa Eysymontta, który od ponad 40 lat dokumentuje te zabytki.

  W sprzedaży jest także książka Krzysztofa Eysymontta o dolnośląskich dworach renesansowych. Pokazuje ona 113 takich obiektów. Wystawa będzie czynna do 3 maja.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama