Mała Kamienica: ratujmy kościół

  Mała Kamienica: ratujmy kościół

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Dach zabytkowej świątyni może się zawalić. Wierni w Małej Kamienicy modlą się o pieniądze.
  Wierni z Małej Kamienicy w powiecie jeleniogórskim rozpaczają. Modlą się w zaciszach domów, aby dach ich małego kościółka nie runął im na głowy podczas niedzielnych nabożeństw. Na razie mieszkańcy podparli go belkami, jednak nie wiadomo, jak długo ta prowizoryczna konstrukcja wytrzyma. Nadzór budowlany orzekł, że XVI-wieczny, gotycki obiekt grozi katastrofą budowlaną i nakazał natychmiastowe zabezpieczenie poddasza i dzwonnicy. Przez dwie niedziele w kościółku nie odprawiano mszy.

  - Bezpieczeństwo parafian jest najważniejsze - mówi ks. proboszcz Ryszard Kamyk.
  Mieszkańcy sami zrobili potężne, drewniane rusztowanie, którym podparli dach i dzwonnicę.
  Belki stoją na środku kościoła i utrudniają poruszanie się wiernych. O organizacji pogrzebu lub innej uroczystości nie ma mowy. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego nakazał przeprowadzenie remontu. Wyznaczył termin: listopad. Inaczej kościół zostanie zamknięty.

  - Potrzebujemy prawie 300 tysięcy złotych na naprawę dachu. Piszemy listy z prośbami o pomoc gdzie tylko się da - mówi Zenon Zatchiej, radny powiatu lwóweckiego, który pomaga mieszkańcom Małej Kamienicy. ks. Kamyk: Bezpieczeństwo parafian jest najważniejsze

  Prośby trafią do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz do MSWiA, które ma w tym roku specjalny fundusz na ratowanie zagrożonych kościołów. Skompletowany w ekspresowym tempie wniosek parafii trafi dzisiaj także do urzędu marszałkowskiego, który co roku dzieli pieniądze na ochronę zabytków. Dziś mija termin składania wniosków.
  - Do wczoraj wnioski złożyło ponad 150 parafii, diecezji, samorządów i innych podmiotów - informuje Bożena Ślabska z biura marszałka.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama