Ważne
  Przedszkola bezpłatne i dla każdego dziecka

  Przedszkola bezpłatne i dla każdego dziecka

  Paweł Gołębiowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dziś wielu rodziców nie stać na przedszkole. Za 10 lat ma tam uczęszczać 90 proc. maluchów.
  Związek Nauczycielstwa Polskiego chce, aby przedszkola w naszym kraju były finansowane z budżetu państwa. Oznaczałoby to, że przedszkola byłyby dostępne dla wszystkich i bezpłatne. Dziś wiele mam rezygnuje z wysłania dziecka do takiej placówki, bo po prostu nie stać ich na opłaty.

  Związkowcy rozpoczęli już zbieranie podpisów pod Obywatelską Inicjatywą Ustawodawczą dotyczącą upowszechniania wychowania przedszkolnego.
  - Listy są wyłożone w siedzibie każdego z szesnastu zarządów okręgów ZNP i oddziałach w mniejszych miastach - mówi Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka Zarządu Głównego ZNP. Dodaje, że w zbieraniu podpisów będą pomagali im przedstawiciele ośmiu organizacji popierających inicjatywę.

  Związkowcy wyjaśniają, że zależy im na zapewnieniu każdemu dziecku miejsca w przedszkolu, niezależnie od zamieszkania i sytuacji finansowej rodziców. Uważają, że aby tak się stało, przedszkola powinny być finansowane z subwencji oświatowej. - Według naszych szacunków, finansowanie przedszkoli z budżetu państwa w skali roku wyniesie około 1,6 mld zł - dodaje Magdalena Kaszulanis. Teraz pieniądze na przedszkola przekazują samorządy z własnych środków. To powoduje, że w mniej zamożnych gminach nie ma przedszkoli albo jest ich za mało.

  Na przykład gmina Wałbrzych wykłada na 19 przedszkoli w mieście ponad 10,5 miliona złotych.
  - Do naszych pięciu przedszkoli samorządowych zostało ostatnio przyjęte każde dziecko, którego rodzice złożyli wniosek - twierdzi Ewa Frąckowiak, rzeczniczka wałbrzyskiego urzędu.

  Wiele kobiet jednak nie próbuje zapisać dzieci do przedszkola, bo nie stać ich na opłatę. W 14 niepublicznych przedszkolach w mieście za opiekę nad dzieckiem płaci się 300-350 zł miesięcznie. - Podobnej wysokości są opłaty w przedszkolach samorządowych. W naszym rodzice płacą 197,55 zł plus 4,5 zł dziennej stawki żywieniowej - wyjaśnia Ewa Wiewióra, księgowa z przedszkola samorządowego nr 14 w Wałbrzychu.
  Według naszych szacunków, finansowanie przedszkoli z budżetu państwa w skali roku wyniesie około 1,6 mld zł.
  Związkowcy podkreślają, że przejęcie finansowania edukacji przedszkolnej przez budżet państwa umożliwi zrealizowanie rządowego planu, który zakłada, że w 2020 r. do przedszkoli będzie chodzić 90 proc. dzieci w wieku 3-5 lat.

  - Projekt ustawy zakłada także objęcie wychowaniem przedszkolnym już dwuletnich dzieci - wyjaśnia Kaszulanis. Dotychczas do przedszkola przyjmowane są dzieci po ukończeniu trzech lat.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No nie wiem

   Ola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   No nie wiem, czy dla wszystkich. Było nas troje dzieci w domu i przed każdym wrześniem rodzice drżeli, czy przypadkiem nie zostaniemy skreśleni z listy. Teraz naprawdę nie miałam żadnego problemu z...rozwiń całość

   No nie wiem, czy dla wszystkich. Było nas troje dzieci w domu i przed każdym wrześniem rodzice drżeli, czy przypadkiem nie zostaniemy skreśleni z listy. Teraz naprawdę nie miałam żadnego problemu z zapisaniem dziecka do przedszkola, mimo, że nie mieliśmy specjalnie dużo punktów.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przedszkola

   jik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Jednak nie wszystko co było za komuny było złe,przedszkola były dla wszystkich,opłaty były takie,że rodzinne wystarczało.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo