Jelenia Góra: Czeskie muflony niczym lekarstwo

  Jelenia Góra: Czeskie muflony niczym lekarstwo

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Koło Łowieckie "Głuszec" z Jeleniej Góry kupiło za 17 tysięcy złotych dziesięć czeskich muflonów. W ubiegłym tygodniu wypuścili je w karkonoskich lasach.
  - Mamy nadzieję, że dzięki temu zwiększymy liczebność muflonów w naszym regionie - mówi Ryszard Krawczyk, łowczy koła. W ostatnich latach populacja tego zwierzęcia z rodziny owiec mocno się zmniejszyła. O ile zaraz po wojnie w okolicznych lasach żyło ok. 120 muflonów, tak teraz jest ich o połowę mniej. Jak wyjaśniają myśliwi, powodem zmniejszenia się stada jest m.in. genetyczna przypadłość związana z wrastaniem rogów w kark muflona. Dzieje się tak na skutek kazirodztwa, bowiem rodzi się coraz więcej młodych ze skrzyżowania w jednej rodzinie muflonów: ojca z córką, matki z synem czy też brata z siostrą.

  - Chcemy temu zaradzić, wprowadzając do lasu "świeżą krew" - wyjaśnia Ryszard Krawczyk.

  Czeskie muflony zostały wypuszczone do lasu w okolicach Michałowic. Dodajmy, że w ubiegłym roku do lasów trafiło już 18 nowych zwierząt tego gatunku.

  - Od 10 lat nie można do nich strzelać. Dopiero w tym roku zrobiono wyjątek i w planie odstrzałów zezwolono na odstrzał jednego muflona - mówi Kazimierz Koncewicz z zarządu Polskiego Związku Łowieckiego w Jeleniej Górze.

  To na wypadek, gdyby zauważono chorego genetycznie osobnika z wrośniętymi rogami. Wówczas trafiłby do laboratorium na szczegółowe badania, które pozwoliłyby dokładniej poznać przyczynę choroby.
  Mamy nadzieję, że dzięki temu zwiększymy liczebność muflonów w naszym regionie.
  Według szacunków myśliwych, po dołączeniu do stada nowych zwierząt Karkonosze staną się największą ostoją muflona w Sudetach. W ubiegłym roku w karkonoskich lasach oraz w okolicach Bogatyni i Zawidowa wypuszczono także 300 nowych zajęcy. Część z nich została zakupiona na Słowacji i też ma posłużyć jako "świeża krew".

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama