Jelenia Góra: Prokuratorzy spierają się o Pasaż Grodzki

  Jelenia Góra: Prokuratorzy spierają się o Pasaż Grodzki

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Jeleniogórska i legnicka prokuratury rejonowe spierają się, która z nich ma zająć się sprawą galerii Pasaż Grodzki, który według konserwatora zabytków powstaje z naruszeniem przepisów.
  Zdaniem Wojciecha Kapałczyńskiego, budowla jest o trzy metry za wysoka w stosunku do linii zabudowy starego miasta. Szef jeleniogórskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez legnicką firmę projektującą obiekt.

  - W zawiadomieniu jest mowa o poświadczeniu nieprawdy i posługiwaniu się dokumentami poświadczającymi nieprawdę - mówi Ryszarda Beni, szefowa legnickiej Prokuratury Rejonowej, do której z jej jeleniogórskiego odpowiednika przesłano sprawę.

  W Prokuraturze Rejonowej w Jeleniej Górze uznano, że skoro firma jest z Legnicy, tamtejsi śledczy powinni wszcząć postępowanie. Ci z kolei twierdzą, że to sprawa jeleniogórska, bo tu powstaje budowla. Spór ma rozstrzygnąć legnicka Prokuratura Okręgowa.

  Niezależnie od tego, która z prokuratur zajmie się śledztwem, trzeba będzie wyjaśnić, czy projektanci w jakiś sposób oszukali konserwatora. On twierdzi, że ma na to dowody.

  - Sprawa ciągnie się od września. Wówczas zauważyłem, że powstający budynek jest zbyt wysoki. Poprosiłem o zmianę projektu. Po moich interwencjach rzeczywiście zmniejszono wysokość budynku od strony ulicy Grodzkiej. Środkowa część budynku nie uległa zmianie, bo inwestor się na to nie zgodził - wyjaśnia Kapałczyński.

  Kapałczyński: Po moich interwencjach zmniejszono wysokość budynku od ulicy Grodzkiej Bartłomiej Niebudek, właściciel firmy projektującej galerię, uważa, że doszło do nieporozumienia i zarzuty konserwatora są nieuzasadnione. - Niech sprawę rozstrzygnie sąd. Tam przedstawię wszelkie dokumenty - tłumaczy.

  Budowa nie została wstrzymana

  Halina Wyborska, przedstawiciel inwestora, spółki Rank Progress, informuje, że Pasaż Grodzki powstaje zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i wydanym na tej podstawie pozwoleniem na budowę.

  Ponieważ warunki zabudowy dopuszczają maksymalną wysokość 20,5 metra, do takiej wysokości został zaprojektowany. Skierowanie sprawy do prokuratury nie wpłynęło na tempo prac i nadal są one kontynuowane. Otwarcie Pasażu planowane jest jesienią tego roku. W galerii mają być sklepy oraz restauracja i kawiarnie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama