Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: Prokuratorzy spierają się o Pasaż Grodzki

Rafał Święcki
Pasaż Grodzki, wg konserwatora, jest za wysoki o 3 metry
Pasaż Grodzki, wg konserwatora, jest za wysoki o 3 metry Marcin Oliva Soto
Jeleniogórska i legnicka prokuratury rejonowe spierają się, która z nich ma zająć się sprawą galerii Pasaż Grodzki, który według konserwatora zabytków powstaje z naruszeniem przepisów.

Zdaniem Wojciecha Kapałczyńskiego, budowla jest o trzy metry za wysoka w stosunku do linii zabudowy starego miasta. Szef jeleniogórskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez legnicką firmę projektującą obiekt.

- W zawiadomieniu jest mowa o poświadczeniu nieprawdy i posługiwaniu się dokumentami poświadczającymi nieprawdę - mówi Ryszarda Beni, szefowa legnickiej Prokuratury Rejonowej, do której z jej jeleniogórskiego odpowiednika przesłano sprawę.

W Prokuraturze Rejonowej w Jeleniej Górze uznano, że skoro firma jest z Legnicy, tamtejsi śledczy powinni wszcząć postępowanie. Ci z kolei twierdzą, że to sprawa jeleniogórska, bo tu powstaje budowla. Spór ma rozstrzygnąć legnicka Prokuratura Okręgowa.

Niezależnie od tego, która z prokuratur zajmie się śledztwem, trzeba będzie wyjaśnić, czy projektanci w jakiś sposób oszukali konserwatora. On twierdzi, że ma na to dowody.

- Sprawa ciągnie się od września. Wówczas zauważyłem, że powstający budynek jest zbyt wysoki. Poprosiłem o zmianę projektu. Po moich interwencjach rzeczywiście zmniejszono wysokość budynku od strony ulicy Grodzkiej. Środkowa część budynku nie uległa zmianie, bo inwestor się na to nie zgodził - wyjaśnia Kapałczyński.

Kapałczyński: Po moich interwencjach zmniejszono wysokość budynku od ulicy Grodzkiej

Bartłomiej Niebudek, właściciel firmy projektującej galerię, uważa, że doszło do nieporozumienia i zarzuty konserwatora są nieuzasadnione. - Niech sprawę rozstrzygnie sąd. Tam przedstawię wszelkie dokumenty - tłumaczy.

Budowa nie została wstrzymana

Halina Wyborska, przedstawiciel inwestora, spółki Rank Progress, informuje, że Pasaż Grodzki powstaje zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i wydanym na tej podstawie pozwoleniem na budowę.

Ponieważ warunki zabudowy dopuszczają maksymalną wysokość 20,5 metra, do takiej wysokości został zaprojektowany. Skierowanie sprawy do prokuratury nie wpłynęło na tempo prac i nadal są one kontynuowane. Otwarcie Pasażu planowane jest jesienią tego roku. W galerii mają być sklepy oraz restauracja i kawiarnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska