Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W pubie będzie można palić

Joanna Berendt
PO obawia się, jak na przyjęcie tak radykalnej ustawy zareagują właściciele klubów i barów.
PO obawia się, jak na przyjęcie tak radykalnej ustawy zareagują właściciele klubów i barów. Tomasz Hołod
Ustawa o całkowitym zakazie palenia w miejscach publicznych słabo rokuje i jest duże prawdopodobieństwo, że zostanie w całości odrzucona - mówi dla naszej gazety Joanna Mucha z PO, członkini Komisji Zdrowia.

Ustawa ta zostanie więc albo w całości odrzucona, albo przynajmniej nie przejdzie w swoim obecnym radykalnym kształcie, o co zadbać ma Platforma Obywatelska, która już wydała rekomendacje, aby poprzeć poprawki liberalizujące ustawę.

Datę ostatecznego głosowania nad ustawą, które pierwotnie planowano na jutro, przesunięto na koniec przyszłego tygodnia. - Wczoraj w komisji odbyliśmy bardzo ostrą dyskusję na temat kształtu tej ustawy - mówi wiceszefowa tego ciała, Beata Małecka-Libera z PO. Druga wiceszefowa, Elżbieta Streker-Dembińska, ujawnia z kolei, że wszyscy członkowie komisji robili dobrą minę do złej gry, choć wiedzieli, że ustawa została ewidentnie źle przygotowana.

Większość polityków jest przekonana, że przepisy zabraniające palenia na plażach, w służbowych samochodach czy w odległości 10 metrów od budynków, niechybnie staną się przepisami martwymi, które tylko utrudniać będą życie palaczom i właścicielom kawiarni czy pubów, którym będzie groził spadek obrotów czy nawet plajta. - Członkowie komisji usiłują teraz ratować twarz, proponując wprowadzenie zmian do tego projektu - uważa Streker-Dembińska, której partia niezależnie od wszystkiego ma głosować przeciwko ustawie.

Jeżeli Sejm nie przyjmie wniosku Katulskiego, PO może zupełnie odrzucić ustawę.

W trakcie wczorajszej debaty członkowie komisji przedstawili 12 poprawek do ustawy. Jeden z wniosków polityków PO uszczegóławia, które to miejsca konkretnie są miejscami wypoczynku i zabaw dzieci, gdzie nie można palić. Poprawka ta zakłada, że przestrzeniami wolnymi od dymu będą na przykład ogródki jordanowskie, a nie całe parki.
Druga poprawka zgłoszona przez PO dotyczy możliwości wprowadzenia na teren zakładów pracy i obiektów kulturalnych palarni. Obecny projekt zakłada, że specjalne miejsca dla palaczy mogły być wydzielane tylko w hospicjach, szpitalach psychiatrycznych i na uczelniach wyższych. Nad tymi poprawkami i dziesięcioma innymi Komisja Zdrowia będzie się zastanawiać dzisiaj.

Wnioski mniejszości z kolei już znajdują się w sprawozdaniu i zostaną poddane pod głosowanie Sejmu w przyszłym tygodniu razem z ostatecznym projektem ustawy. Kluczowym wnioskiem jest ten zgłoszony przez Jarosława Katulskiego, który proponuje, aby w większych lokalach gastronomiczno-rozrywkowych można było mieć palarnie. Katulski proponował też, by właściciele mniejszych lokali mieli prawo sami decydować, czy ich lokal jest dla palących czy nie.

- Moi koledzy z klubu to osoby racjonalnie myślące, które będą głosować za przyjęciem tego wniosku - mówi stanowczo Iwona Śledzińska-Katarasińska, posłanka PO, dodając, że rekomendacje odnośnie takiego rozwiązania już się pojawiły.

Moi koledzy z klubu to osoby racjonalnie myślące, które będą głosować za przyjęciem tego wniosku.

Wielu uważa, że Platforma zmienia front w stosunku do ustawy, która w swoim radykalniejszym kształcie będzie uderzać w interesy restauratorów, właścicieli klubów i pubów - czyli przedsiębiorców, którzy stanowią główny elektorat PO. - Jeżeli przyjmiemy tę ustawę w takim kształcie, w jakim jest obecnie, wyborcy nam tego nie wybaczą - mówi nam polityk PO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska