Stronie Śląskie: Sto mieszkań powstanie w szpitalu

  Stronie Śląskie: Sto mieszkań powstanie w szpitalu

  Natalia Wellmann

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W Stroniu Śląskim powstanie nowoczesny ośrodek dla psychicznie chorych. Budowa placówki ocaliła ponad 300 miejsc pracy.
  Inwestycja powstanie na bazie zlikwidowanego w 2009 r. szpitala psychiatrycznego. Dziś działa tam zakład opiekuńczo-leczniczy, który - by mógł istnieć - musi spełniać europejskie wymogi. Jednak osiem budynków, w których jest 350 przewlekle chorych pacjentów, już dawno tych wymogów nie spełnia.
  Koszt remontów był jednak tak duży, że zarządzające placówką władze województwa dolnośląskiego zdecydowały się na wybudowanie nowego obiektu, do którego ZOL będzie przeniesiony w całości. Do tego celu wykorzystany zostanie budynek po byłych warsztatach terapii zajęciowej, który przejdzie prawdziwą metamorfozę i będzie jak nowy.

  - Inwestycja szacowana jest na ponad 20 mln zł, z czego prawie 5,5 mln zł władze województwa zarezerwowały już w tegorocznym budżecie. Reszta będzie przekazywana sukcesywnie w kolejnych latach - mówi Roman Szełemej, pełnomocnik Zarządu Województwa Dolnośląskiego ds. polityki zdrowotnej.

  Budowa ma potrwać do 2014 roku. Do tego czasu budynek ma być rozbudowany o trzy skrzydła. Oprócz miejsc dla pacjentów ma w nich być też poradnia zdrowia psychicznego, administracja ZOL-u i garaże karetek. - To gigantyczne przedsięwzięcie, ale i ogromna radość, że nadal możemy pracować - mówi Dorota Miernicka, dyrektorka ZOL w Stroniu.

  Istniało niebezpieczeństwo, że placówka zostanie zlikwidowana. Po protestach stanęło na tym, że zlikwidowane zostaną tylko oddziały szpitalne, które przeniesiono do Wałbrzycha i Lubiąża. Z takiego obrotu spraw cieszą się też władze Stronia Śląskiego. Po pierwsze, ocalał największy zakład pracy w gminie, a po drugie samorząd przejmie budynki po starym szpitalu. - To była transakcja wiązana - mówi burmistrz Zbigniew Łopusiewicz. - W zamian za ponadhektarową działkę, którą przekazaliśmy na potrzeby placówki, województwo obiecało nam siedem poszpitalnych budynków, które zamierzamy przerobić na mieszkania. We wszystkich budynkach będzie ich prawie 100. W ten sposób, w dużym stopniu, rozwiążemy kłopoty naszych mieszkańców.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama