Czy w Jeleniej Górze rowery pojadą pod prąd?

  Czy w Jeleniej Górze rowery pojadą pod prąd?

  Katarzyna Wilk

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Jeleniogórscy cykliści starają się o wprowadzenie w mieście ruchu rowerowego pod prąd. Oczywiście, tylko na ulicach jednokierunkowych.
  Swoje postulaty rowerzyści skierowali do Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze. Podkreślają, że ruch rowerowy w obu kierunkach ulicami jednokierunkowymi jest w Europie Zachodniej powszechną praktyką. Takie rozwiązania są stosowane także we Wrocławiu czy Poznaniu.
  - Gdyby wprowadzić to w Jeleniej Górze, byłoby łatwiej poruszać się po ulicach - mówi Zbigniew Leszek, szef Izersko-Karkonoskiego Towarzystwa Kolarsko-Narciarskiego.


  Rowerzyści chcieliby, aby tak było m.in. na jednokierunkowej ulicy Paderewskiego, od skrzyżowania z ul. Działkowicza do ul. Jana Pawła II. Takie rozwiązanie połączyłoby Zabobrze z centrum Jeleniej Góry.
  Jak wyjaśnia Zbigniew Leszek, w tym wypadku wystarczyłoby, zamiast obowiązującego zakazu wjazdu, ustawić nowy znak, który nie dotyczyłby rowerzystów. Podobna propozycja dotyczy ul. Słowackiego. Ale tutaj trzeba wydzielić tzw. kontra-pas, przeznaczony wyłącznie dla dwóch kółek.

  Bolesław Osipik, jeleniogó-rzanin podróżujący na rowerze po Polsce uważa, że to świetny pomysł. - Latem przejeżdżałem przez Poznań. Tam na wielu ulicach zastosowano to rozwiązanie - zauważa.
  w innych miastach taki system się sprawdziłPropozycje rowerzystów zna już Jacek Fortuna z Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów, który jest odpowiedzialny za rowerowe trakty w mieście.

  - Skoro w innych miastach taki system się sprawdził, to powinien zdać egzamin również u nas - mówi Fortuna.

  Jerzy Bigus, zastępca dyrektora MZDiM wyjaśnia, że ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

  - Zastanawiamy się nad tym - zapewnia. Wyjaśnia, że możliwości są ograniczone ze względu na niewielką kwotę przeznaczoną w tegorocznym budżecie na rowerowe inwestycje. To zaledwie 100 tys. zł.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama