Dolnośląska Izba Lekarska zatrudniła mediatora

  Dolnośląska Izba Lekarska zatrudniła mediatora

  Eliza Głowicka

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Lekarze powołali mediatora, który ma pomóc w dogadaniu się z pacjentami narzekającymi na ich pracę.
  Dolnośląska Izba Lekarska zatrudniła mediatora. To zupełnie nowa funkcja. Na jej utworzenie pozwoliły nowe przepisy. Mediatorem został dr Jakub Trnka, lekarz z Zakładu Medycyny Sądowej wrocławskiej Akademii Medycznej.

  Jego rola będzie podobna do tej, jaką dziś pełnią mediatorzy działający przy sądach karnych: ma pomóc w osiągnięciu porozumienia między lekarzem a skarżącym się na jego pracę pacjentem.


  Co roku do Dolnośląskiej Izby Lekarskiej od pacjentów lub ich rodzin wpływa od 200 do 300 skarg na lekarzy. Na 239 skarg złożonych w ubiegłym roku, do dziś zakończono 145 spraw. Kary zasądzono w zaledwie 10 przypadkach. Najwyższa to zawieszenie prawa wykonywania zawodu lekarza na 2 lata.

  Coraz częściej pacjenci kierują skargi do rzecznika praw pacjenta przy dolnośląskim oddziale NFZ. W ub. roku wpłynęło tam ponad 6 tys. skarg. 20 proc. dotyczyło lekceważenia pacjenta przez lekarza poprzez nieudzielanie mu informacji.
  Co roku do Dolnośląskiej Izby Lekarskiej od pacjentów lub ich rodzin wpływa od 200 do 300 skarg na lekarzy.
  Historia Edyty Terki
  To jeden z najgłośniejszych procesów medycznych ostatnich lat we Wrocławiu. Ordynator i chirurg z dawnego szpitala im. Rydygiera zostali oskarżeni o zaniedbania, na skutek których od 2002 r. młoda kobieta Edyta Terka, matka dwójki dzieci, jest w śpiączce. W 2008 r. sąd skazał ordynatora na pół roku więzienia w zawieszeniu. Trwa proces drugiego lekarza. Kobietą opiekuje się jej matka.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama