Ośnieżone dachy grożą zawaleniem

  Ośnieżone dachy grożą zawaleniem

  Małgorzata Kaczmar

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław objął trzeci, najwyższy stopień zagrożenia. Śnieg i zbrylony lód mogą spowodować katastrofy budowlane
  Nie ma żartów. Śnieg i lód na dachach wrocławskich budynków może zagrażać życiu i zdrowiu ludzi. Po badaniach ciśnienia, z jakim śnieg naciska na dachy, w mieście ogłoszono wczoraj trzeci, najwyższy stopień zagrożenia.

  - Oznacza to ryzyko zawalenia się dachów i katastrofy budowlanej - mówi wprost Janusz Gisman, dyżurny z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

  Jest groźnie, bo na dachach wrocławskich budynków, pod cienką pokrywą świeżego, białego puchu zalega ciężka warstwa zbrylonego lodu.

  - A ten bywa szczególnie niebezpieczny - tłumaczy Michał Mazur z wrocławskiej firmy Mimax, zajmującej się odśnieżaniem dachów. - Jest ciężki, więc nawet cienka warstwa może być niebezpieczniejsza niż dużo grubsza pokrywa świeżego śniegu - twierdzi.

  Inspekcja budowlana i strażnicy miejscy zapewniają, że są w pełnej gotowości. Choć mandaty wczoraj się nie posypały. Nadzór budowlany kontroluje na razie przede wszystkim wielkopowierzchniowe sklepy z płaskimi dachami. Najniebezpieczniej było pięć dni temu przy ul. Jerzmanowskiej. Na dachu świetlicy zalegała gruba pokrywa śniegu.

  - Ale na szczęście, gdy inspektorzy przyjechali na miejsce, śnieg właśnie był usuwany - tłumaczy Przemysław Samocki, zastępca powiatowego inspektora budowlanego we Wrocławiu.

  Inspektorzy interweniowali też przy ul. Długiej, w jednym z supermarketów budowlanych.
  - Choć warstwa śniegu była gruba, nie przekroczyła tam normy - uspokaja Samocki.
  Ale niebezpieczny jest nie tylko śnieg zalegający na płaskich dachach budynków. Zagrożenie może stanowić także biały puch i lód na spadzistych dachach kamienic.

  - Gdy śnieg zaczyna się topić, może spaść na przechodniów - tłumaczy Michał Mazur.
  Miejsc, gdzie śnieg i lód zalega na dachach kamienic we Wrocławiu, znaleźć nietrudno. Wystarczy wspomnieć o ul. Rydygiera, Niemcewicza czy Jedności Narodowej. Kilkunastocentymetrowe sople zwisają z gzymsów kamienicy przy ul. Jagiellończyka 11.

  - Dziś zgłosiłam to zarządcy budynku - opowiada Krystyna Pieszewska, emerytka, która mieszka przy ulicy Rydygiera, a przez ulicę Jagiellończyka chodzi na spacer z psem. - Przecież te sople mogą zabić człowieka - denerwuje się kobieta.

  Straż pożarna przez osiem pierwszych dni lutego w związku ze śniegiem i lodem interweniowała 15 razy. - Większość interwencji była związana z usuwaniem sopli z budynków - tłumaczy Andrzej Góralski ze straży pożarnej.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama