W czasie ferii fiskus szczegółowo skontroluje sprzedawców w...

  W czasie ferii fiskus szczegółowo skontroluje sprzedawców w kurortach

  Katarzyna Wilk

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W górskich miejscowościach sezon w pełni. Do Karpacza, Szklarskiej Poręby, Zieleńca, Polanicy-Zdroju, Świeradowa-Zdroju na ferie zjechały się tłumy turystów. To czas "żniw" dla branż handlowych, usługowych czy gastronomicznych. Ale jak się okazało, nie wszyscy są uczciwi. A wręcz przeciwnie.
  Dowodzą tego wyniki kontroli przeprowadzonej przez urzędników skarbowych. Natknęli się oni na wiele nieprawidłowości. - Zdarzało się, że sprzedawcy w ogóle nie przepuszczali towarów przez kasy fiskalne - mówi Janusz Kozłowski z Urzędu Kontroli Skarbowej we Wrocławiu. - A jeśli nawet to robili, to i tak nie wydawali paragonu - dodaje. Wtedy taką transakcję łatwo wycofać.

  Sporo skontrolowanych punktów nierzetelnie i niezgodnie z przepisami prowadziło ewidencję sprzedaży. W ciągu ponad dwóch tygodni wystawiono 726 mandatów. Kary wahały się od 130 zł do nawet ponad 2,6 tys. zł. W sumie wynoszą ponad 125 tys. zł.

  Kontrolami w kurortach urzędnicy walczą z tzw. szarą strefą i uchylaniem się od płacenia podatków przez prowadzących działalność gospodarczą. Bo sprzedawca nie wydając paragonu nie rejestruje swoich obrotów.

  Klienci mogą domagać się wydania paragonuKlienci mogą też bronić się przed złym praktykom. Mają bowiem prawo domagać się wydania paragonu fiskalnego. Potem na jego podstawie mogą dochodzić swoich praw. Jest on niezbędny, kiedy na przykład okaże się, że zakupiony towar ma wady czy usługa nie odpowiada deklarowanej wcześniej jakości. - Teraz zwrócę na to uwagę - obiecuje Irena Jakubowska, która wypoczywa w Szklarskiej Porębie. Kontrole potrwają do końca lutego.

  Jeśli sprzedawca nie wyda nam paragonu, możemy to zgłosić u rzecznika praw konsumenta. Rzecznicy działają przy urzędach miejskich lub starostwach. Skargi na każdy przypadek nierzetelnego punktu można kierować również do Urzędu Kontroli Skarbowej we Wrocławiu, który mieści się przy ul. Stacyjnej 10, lub telefonicznie pod nr telefonu: 71 355 75 00.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama