Legnica: Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej zostanie...

  Legnica: Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej zostanie na swoim miejscu

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej pozostanie na placu Słowiańskim w Legnicy.
  Wojewoda dolnośląski nie zgodził się, by go przenieść na cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej.
  Legniccy radni podjęli uchwałę o przeniesieniu monumentu w grudniu minionego roku na wniosek przewodniczącej rady Ewy Szymańskiej. - To pomnik komunizmu i zniewolenia - stwierdziła przewodnicząca.

  Jednak uchwała została unieważniona. Przeniesienie pomnika wymaga bowiem zgody wojewody, a radni nie wystąpili o nią. Mieli też obowiązek skonsultować przeniesienie pomnika ze stroną rosyjską. Do takich rozmów upoważniona jest wyłącznie Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Tego też nie dopełnili.

  - Jest mi przykro, że ten pomnik pozostanie w centrum miasta i będę musiała ten obskurny i zaniedbany obiekt codziennie oglądać - powiedziała nam Ewa Szymańska.
  Rzecznik prezydenta Arkadiusz Rodak stwierdził, że próba przeniesienia pomnika była polityczną awanturą. - Najważniejsze, że w kasie miejskiej zostanie 100 tysięcy złotych, bo tyle kosztowałaby ta przeprowadzka - skomentował.

  Pomnik projektu Józefa Guzego odsłonięto w 1951 roku. Po 1990 próbowano go wielokrotnie usunąć z placu Słowiańskiego. Sam Guzy po latach przyznał, że nie jest to arcydzieło i zaproponował, żeby je zakopać.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama