Wrocław: Miasto zwiększy liczbę koncesji na alkohol

  Wrocław: Miasto zwiększy liczbę koncesji na alkohol

  Bartłomiej Knapik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Kończy się limit miejsc, które mogą serwować alkohol. Wrocławianie piją coraz więcej - mówią statystyki.
  Wrocławscy urzędnicy chcą zwiększenia liczby restauracji serwujących alkohol z 600 do 700. Wniosek w tej sprawie wysłali już do radnych. Ci decyzję mają podjąć jeszcze w tym miesiącu. Obecnie miejskie przepisy mówią, że w całym Wrocławiu koncesję na sprzedaż alkoholu może otrzymać 800 sklepów i 600 restauracji.

  W przypadku lokali gastronomicznych limit właśnie się wyczerpuje. - Mogę wydać jeszcze tylko 10 pozwoleń, choć wniosków mam więcej - mówi Tadeusz Sokulski, zastępca dyrektora odpowiedzialnego za koncesje wydziału organizacyjnego i kadr. - To, że taki limit musi być ustalony, jest wymogiem ustawy. Nie zwiększaliśmy go od czterech lat, a Wrocław się rozwija - dodaje.


  Do tej pory uzyskanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu nie było trudne. - Urzędnik, który za to odpowiada, jasno i prosto wytłumaczył nam, jakie dokumenty musimy złożyć i wszystko poszło bardzo szybko - mówi Minu Johri, właściciel Masala Griil&Bar przy ul. Kuźniczej. Dziś kolejni restauratorzy nie mają już tak łatwo.
  Wrocławianie piją coraz więcej. Wystarczy spojrzeć na wpływy z opłat z tego tytułu.
  Tymczasem wrocławianie piją coraz więcej. Wystarczy spojrzeć, jakie wpływy z opłat z tego tytułu w ostatnich latach miał urząd miejski. Od każdego sprzedanego piwa i wina dostaje on 1,4 proc. jego ceny, a od alkoholi z wyższym procentem - 2,7 proc. W 2007 magistrat zarobił w ten sposób 9,6 mln zł, w 2008 - 11,3 mln zł, a w 2009 - 12,7 mln zł.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Postrzegane między wierszami

   Paramedicus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 32

   Ustawa zobowiązuje m. in. samorządy gminne do ograniczania dostępności do alkoholu, a nie do zwiększania limitów, kiedy te ustalone poprzednio są wykorzystane. Alkohol jest legalnie dopuszczonym do...rozwiń całość

   Ustawa zobowiązuje m. in. samorządy gminne do ograniczania dostępności do alkoholu, a nie do zwiększania limitów, kiedy te ustalone poprzednio są wykorzystane. Alkohol jest legalnie dopuszczonym do obrotu narkotykiem i stąd te ograniczenia. Wie o tym, a przynajmniej powinien wiedzieć każdy lekarz (vide ICD-10). Opłaty za korzystanie z zezwoleń, to nie dochód miasta, tylko dodatkowe środki, jakie miasto pozyskuje na realizację programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. A to, że te dodatkowe , są jedynymi, to już inna sprawa. Rzeczywistość pokazała, że nie samorządy, ale przedsiębiorcy płacący opłaty za korzystanie z zezwoleń , są jedynymi fundatorami działań przeciwalkoholowych. A tak nawiasem mówiąc, ciekaw jestem, czy płacący "daninę" przedsiębiorcy, kiedykolwiek sprawdzą na co faktycznie wykorzystywane są ich pieniądze. Tą wiedzę zaczerpnąłem całkiem przypadkowo z informacji NIK na którą natrafiłem, szukając zupełnie czegoś innego w internecie. To fakty ogólnopolskie. Może we Wrocławiu ten problem jest lepiej rozwiązany. Tego nie wiem. Nie wiązałbym zezwoleń na alkohol tylko z podatnością urzędników na korupcję. Łatwo ludzi skrzywdzić, trudniej im zadośćuczynić. A może istnieje społeczne przyzwolenie aby gorzałka była wszędzie. To ile będziecie mieć sklepów, barów, pabów etc. z alkoholem, Szanowni Wrocławianie, zależy od Was. To przecież radni określają ilość takich punktów, a Wy tych radnych wybraliście i oni reprezentują Wasze stanowisko. Pozdrawiam.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To jest korupcjogenne.

   maxim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 65

   Jak miasto chce zarabiać więcej to niech otworzy kasyna.
   Dla tych kilku milionów dodatkowo chcą rozpijać naród.
   Dlaczego UM nie może pobierać podatków z nierządu a chce zarabiać na alkoholu ?...rozwiń całość

   Jak miasto chce zarabiać więcej to niech otworzy kasyna.
   Dla tych kilku milionów dodatkowo chcą rozpijać naród.
   Dlaczego UM nie może pobierać podatków z nierządu a chce zarabiać na alkoholu ?
   Czyżby SB-cy i policjanci powymierali bo to oni mieli pierwsze koncesje na alkohol ?
   kto policzy koszty społeczne związane z piciem alkoholu /
   Ile miasto z tych 12 mln zysku przeznacza na walkę z alkoholizmem i jego skutkami ?
   Dlaczego Rynek to jeden wielki bar i dlaczego nie można do niego dojechać MPK co skutkuje że dziesiątki tysięcy osób prowadzi auta po alkoholu ?
   Dlaczego biznes w centrum to tylko banki i bary ?
   Czy tak trudno zrozumieć, że oddawanie lokali pod bary podnosi cenę wynajmu dla innych działalności ?
   Dlaczego jeden sklep ma upaść bo tuz obok inny dostanie zezwolenie na alkohol i będzie bardziej dochodowy?
   albo pozostawić koncesje na obecnym poziomie albo je zlikwidować całkowicie tak aby sprzedaż alkoholu nie była tak opłacalna na skutek konkurencji.
   Ale tak się nie da bo mieszkańcy stracą nad tym kontrolę czy w sąsiedztwie nie powstanie mordownia.
   W pierszej kolejności należy zlikwidować sklepy nocne bo w nich zaopatrują sie juz podpici ludzie którym za mało tego co już wychlali.

   Trzeba jasno powiedzieć ze prawie wszystkie zezwolenie nie tylko na alkohol sa dawane za łapówkę.
   Kto prowadził biznes ten wie.
   Ja wiem bo wiem ilu urzędników wyciągało do mnie rękę oraz wiem ilu kolegów musiało płacić.
   Skoro SB-cy i milicjanci nie chcą oddać swych koncesji to nie ma kto dawać pod stołem za nowe.
   Już dziś ustawa jest łamana bo sklepy są bliżej niż 150 metrów od kościołów i szkól.
   Jak przybędzie punktów to będzie jeszcze gorzej.
   600 punktów o jest 15 na osiedle.
   To aż nadto.
   Piwo może być powszechne za zgodą mieszkańców ale nie mocniejsze alkohole.

   Ktoś tu pisał żeby karać bardziej za przestępstwa pod wpływem alkoholu.
   Drogi panie nie ma pan pojęcia czym się kieruje pijany przestępca.
   Policja "niczym innym się nie zajmuje jak kontrolowaniem pijanych kierowców. Na pomniejsz wykroczenia czy chuligaństwo nie starcza im czasu.
   Może gdyby UM nie miał zysków z alkoholu trzeźwo by na problem popatrzyli ?
   Proponuję zmianę ustawy lub uchwałę RM aby 100% zysków z alkoholu miasto przeznaczało na pomoc dotkniętym problemem alkoholowym.

   To wstyd czerpać zyski kilku milionów z cudzego nieszczęścia wydając jednocześnie miliardy na stadion czy promowanie prywatnego klubu sportowego.
   Kiedyś do Rynku jeździło się na zakupy bo były świetne sklepy, dziś niewiele tam jest poza alkoholem.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ograniczenia

   polityk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 44

   Limit ma być taki, żeby praktycznie nie było ograniczeń. Prawdziwe limity to są w kolejkach do lekarza. Jeśli sie nie załapiesz w tym miesiącu, to do widzenia. Ustawisz się w kolejce w przyszłym...rozwiń całość

   Limit ma być taki, żeby praktycznie nie było ograniczeń. Prawdziwe limity to są w kolejkach do lekarza. Jeśli sie nie załapiesz w tym miesiącu, to do widzenia. Ustawisz się w kolejce w przyszłym miesiącu. A jeśli się nie załapiesz w przyszłym, to żaden radny z tego powodu żadnej debaty nie podejmie. A jeśli nawet podejmie, to nie po to żeby wygospodarować jakieś pieniądze na rozwiązanie tego problemu (np. z wielu budżetów zupełnie niepotrzebnych przedsięwzięć).
   Taka "polityka".
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Miasto zwiększy liczbę koncesji na alkohol

   Abstynent (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 62 / 52

   Jestem zwolennikiem całkowitej likwidacji ograniczeń w sprzedaży napojów alkoholowych. Ale warunek jest jeden. Bezwzględnie należy egzekwować kary za popełnione pod wpływem alkoholu wykroczenia i...rozwiń całość

   Jestem zwolennikiem całkowitej likwidacji ograniczeń w sprzedaży napojów alkoholowych. Ale warunek jest jeden. Bezwzględnie należy egzekwować kary za popełnione pod wpływem alkoholu wykroczenia i przestępstwa. Nie mam na myśli zamykanie tych ludzi w więzieniach. Miasto może takich delikwentów na przykład wykorzystać przy pracach porządkowych. W mieście jest tyle śmieci i psich kup. Zaręczam, że po takiej resocjalizacji, najbardziej pijanemu Józkowi czy Felkowi, nie przyjdzie do głowy aby być dolegliwym dla innych. Na razie prawo nie pozwala na takie rozwiązania. Więc może szanowni decydenci, gdyby tak 2012 nowych punktów sprzedaży gorzałki na cześć Euro 2012. Co tam nauka ostrzegająca przed zwiększaniem dostępności do go alkoholu. My wiemy swoje. Na zdrowie!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nauki redaktora Knapika

   prw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 68 / 60

   Dla redaktora KNAPIKA nie ma różnicy pomiędzy koncesją a zezwoleniem. Odwalił robotę i poszedł wzmacniać budżet miasta...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kryzys wyjdzie więc nam na dobre.

   Melin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 41

   Spadek wpływów z akcyzy, podatków, zezwoleń i..... od swoich "wybrańców" powoduje liberalizacje prawa ....tu dot sprzedaży alkoholi. Kasa , a teraz jej brak jest ponad układami ;)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Bartłomieju

   gaax (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 66 / 59

   Z matematyki to Pan chyba był cienki. Ceny rosną, mamy inflację, stąd i wyższe wpływy do budżetu. Manipulacja w najczystszej postaci. Niewyobrażalne, że w demokratycznym kraju można w ten sposób...rozwiń całość

   Z matematyki to Pan chyba był cienki. Ceny rosną, mamy inflację, stąd i wyższe wpływy do budżetu. Manipulacja w najczystszej postaci. Niewyobrażalne, że w demokratycznym kraju można w ten sposób ograniczać wolny rynek. Przecież na alkoholu sklepikarze i restauratorzy zarabiają najwięcej.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ignorancja dziennikarska

   Mg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 31

   Nie koncesja tylko zezwolenie na sprzedaż alkoholu. Gdzie Ci dziennikarze pobierali nauki?!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama