Ważne
  Uważaj na jeżowca!

  Uważaj na jeżowca!

  Radosław Ratajszczak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jeżowce, mieszkańcy dna mórz i oceanów, choć z wyglądu przypominają jeże, ze zwierzętami, które czasem przemykają się po naszych ogródkach, nie mają nic wspólnego. Poza wyglądem oczywiście
  Podobnie jak popularni bohaterowie kreskówek, którzy zazwyczaj poruszają się z jabłkiem na grzbiecie, jeżowce mają długie igły. Kolce tych żyjących na morskich dnach zwierząt mogą sięgać nawet 30 cm. Między nimi schronienie przed groźnymi drapieżnikami znajdują niewielkie ryby i skorupiaki.

  Otwór gębowy jeżowców znajduje się w spodniej części ciała. Nazywany jest latarnią Arystotelesa, bo to właśnie starożytny jako pierwszy opisał jego działanie. Są wegetarianami, a skomplikowany narząd, zbudowany z płytek, ząbków i wapiennych szczęk służy im do rozcierania glonów, ich ulubionego przysmaku.

  Najdłuższymi kolcami mogą się pochwalić igielniki.
  To jeżowce, które żyją głównie w wodach tropikalnych. Długość ich "broni" może dochodzić nawet do 30 cm. Igły zakończone są specjalnymi haczykami, nasyconymi jadem. W razie niebezpieczeństwa kierowane są bezpośrednio w stronę drapieżnika. Mogą przebić skórę, pozostawiając głębokie rany.

  To dlatego na niektórych plażach ratownicy ostrzegają turystów przed kąpielą w morzu na bosaka. Nadepnięcie na jeżowca może być, bardzo delikatnie mówiąc, nieprzyjemne.
  Rada dla amatorów kąpieli w morzach zamieszkanych przez jeżowce: wcześniej wyposażyć się w gumowe buty, o twardej, grubej podeszwie. Dzięki temu zyskamy pewność, że żaden kolec nie wbije się w nasze pięty.

  Kształt ciała tych morskich zwierząt zbliżony jest do kuli. Wyjątek stanowią te jeżowce, które żyją w płytkich wodach - ich ciało jest lekko spłaszczone.

  Jeżowce, blisko spokrewnione z rozgwiazdami czy strzykwami, mogą się pochwalić piękną, promienistą budową. Zapłodnienie jest zewnętrzne, a larwa pierwotniaka ani trochę nie przypomina dorosłego jeżowca. Osiada na dnie i tam, jeśli wcześniej nie zostanie zauważona przez drapieżniki, dorasta do dorosłego życia. Musi mieć sporo szczęścia, by dożyć późnej starości, bo jeżowce mają sporo wrogów - polują na nie np. ich kuzynki rozgwiazdy, nie pogardzają nimi także zębacze.

  We wrocławskim zoo zwierzęta te można podziwiać w ogromnym akwarium z gatunkami zamieszkującymi rafę koralową. Wśród pływających tam kolorowych, egzotycznych ryb można też dostrzec kolczastych mieszkańców dna oceanu.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo