Ważne
  W Jeleniej Górze wydano 12 mln zł na zabezpieczenie przed...

  W Jeleniej Górze wydano 12 mln zł na zabezpieczenie przed powodziami

  Henryk Szewczyk

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  - Mieszkańcy Jeleniej Góry mogą czuć się bezpiecznie - mówi Henryk Szewczyk.
  Z Henrykiem Szewczykiem, inspektorem Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Jelenia Góra, rozmawia Mariusz Junik

  Czy mieszkańcy Jeleniej Góry mogą się czuć bezpiecznie przed wiosennymi roztopami?
  Tak, mogą się czuć bezpiecznie. Od 2003 roku na zabezpieczenie przeciwpowodziowe miasta wydano aż 12 mln zł. Większość prac przeprowadzono na dwóch rzekach najbardziej zagrażających miastu, czyli na Kamiennej i Bobrze. Dzięki temu rzeki te przestały być tak groźne, jak jeszcze były kilka lat wstecz.

  Jakie inwestycje poczyniono na Kamiennej, która do tej pory wylewała kilka razy w roku?
  Kamienna bierze swój początek w Jakuszycach i spływa do Jeleniej Góry przez Szklarską Porębę i Piechowice. Przy okazji wiosennych roztopów to do niej trafia śnieg z gór. W ostatnich dwóch latach kosztem 3,6 mln zł koryto rzeki zostało pogłębione i poszerzone, a brzegi oczyszczone na długości 10 km. Efekty mogliśmy zobaczyć już po ubiegłorocznych roztopach, kiedy rzeka zalała jedynie w kilku miejscach nieużytki. Z kolei na Bobrze wykonano komorę pompową, dzięki której woda nie będzie zalewała okolicznych pól.

  W jaki sposób mieszkańcy będą powiadomieni o zbliżającej się powodzi?
  Mamy kilka sposobów powiadamiania o zagrożeniu. Do wszystkich instytucji, zakładów pracy i mediów wysyłamy faksem i mejlem informację o wprowadzeniu stanu pogotowia przeciwpowodziowego. Mamy także 4 syreny alarmowe (jedną przy ul. Wiejskiej i trzy w Cieplicach), za pomocą których informujemy mieszkańców ulic najbardziej zagrożonych zalaniem. W planach jest montaż kolejnych 14 na terenie całej Kotliny Jeleniogórskiej. Ponadto wszyscy, którzy zapisali się do naszego systemu, otrzymują powiadomienia o zagrożeniu za pomocą darmowych SMS-ów. W tej chwili w bazie mamy 538 osób, jednak każdy może się zapisać, dzwoniąc do nas na numer 75/75-46-301 i podając swój numer telefonu komórkowego. Mamy kilka sposobów powiadamiania o zagrożeniu.

  Czy w razie podtopień mieszkańcy dostaną worki z piaskiem?
  Mieszkańcy dostaną nie tylko worki z piaskiem, których mamy aż 43 tysiące, w tym 2800 już napełnionych i gotowych do natychmiastowego użycia, ale również każdy inny sprzęt konieczny do walki z wodą. W magazynie mamy 600 ton piasku, 33 nowoczesne zapory, buty gumowe, kamizelki ratunkowe, bosaki, łomy i 86 rodzajów innego sprzętu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo