Mysłakowice: Pracownicy Zakładów Lniarskich Orzeł bez wypłat

  Mysłakowice: Pracownicy Zakładów Lniarskich Orzeł bez wypłat

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Ludzie z Orła nie mają czym palić i co jeść. Pomagają im koledzy z Jelfy oraz innych firm.
  - Nasza sytuacja jest dramatyczna. Naprawdę zastanawiamy się, co włożyć do garnków - skarżą się pracownicy mysłakowickiego Orła. - Zbieramy gałęzie w lesie, żeby napalić w piecu - żali się Barbara Kajetowska, matka czwórki dzieci. Na szczęście mąż pani Barbary pracuje w innej firmie. W domu są więc jakieś pieniądze. W jeszcze trudniejszej sytuacji jest rodzina Pawła Trachty. W Orle pracuje też jego żona. Mają dwójkę małych dzieci. - Zakład jest nam winny w sumie cztery pensje. Wigilię organizowaliśmy za pożyczone pieniądze - mówi pan Piotr.

  W czwartek dostał niewielką pomoc od związku zawodowego Solidarność, którego jest członkiem. Innym związkowcom też wypłacono po 150 zł.
  Są to pieniądze, które zebrali związkowcy z innych zakładów. Pomogła jeleniogórska Jelfa, a także kopalnia i elektrownia Turów. Dołożył się też zarząd regionu NSZZ Solidarność. - Nie mogliśmy kolegów zostawić samych - mówią związkowcy.

  Najgorsze, że nikt nie wie, kiedy pracownicy dostaną jakiekolwiek pieniądze. Pensji nie mają płaconej od dwóch miesięcy. Ludzie oszczędzają jak tylko mogą. Zdarza się, że pracownicy spoza Mysłakowic codziennie chodzą do pracy po kilka kilometrów pieszo. Pieniądze, które wydaliby na bilety autobusowe, wolą przeznaczyć na skromny obiad. Najgorzej mają ci z Jeleniej Góry, bo muszą dojeżdżać około 10 km.
  Nasza sytuacja jest dramatyczna. Zastanawiamy się, co włożyć do garnków.
  Pracownicy Orła zastanawiają się, dlaczego ich zakład znalazł się w tak fatalnej sytuacji, skoro są zamówienia na jego wyroby. Prezes Rafał Czupryński inspektorom Państwowej Inspekcji Pracy, która wielokrotnie kontrolowała spółkę, tłumaczył, że to efekt trudności na rynku.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama