Lubin: Były dyrektor II LO będzie żądał odszkodowania

  Lubin: Były dyrektor II LO będzie żądał odszkodowania

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Bogdan Dudek, były dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie, zamierza na drodze sądowej dochodzić odszkodowania od powiatu lubińskiego.
  Mowa o kwocie prawie 100 tysięcy złotych. Tyle, zdaniem Dudka, zarobiłby, gdyby nadal pełnił funkcję dyrektora szkoły. Trzy lata temu Dudek został odwołany ze stanowiska po tym, jak wyrzucił ze szkoły ucznia podejrzanego o rozprowadzanie narkotyków. Zdaniem urzędników starostwa, zrobił to przedwcześnie. Potem rzeczywiście uczeń został przywrócony do szkoły i ją skończył. Decyzję o odwołaniu Dudka pozytywnie zaopiniował dolnośląski kurator oświaty.

  Ale Bogdan Dudek nie pogodził się z tym i poszedł do sądu. Wygrał sprawę najpierw w Sądzie Rejonowym w Lubinie, potem także w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu. Chciał, by WSA stwierdził, że uchwała zarządu powiatu w sprawie odwołania go z funkcji dyrektora jest nieważna.
  I WSA przyznał rację Dudkowi. Wtedy zarząd powiatu złożył skargę kasacyjną do Najwyższego Sądu Administracyjnego. Jednak NSA również przyznał rację byłemu dyrektorowi II LO i skargę powiatu oddalił.

  Bogdan Dudek odmówił nam wypowiedzi. Na stanowisko starostwa w sprawie odszkodowania trzeba poczekać. - Jeszcze nie znamy uzasadnienia wyroku wydanego przez NSA. Mamy tylko medialne wiadomości - mówi Krzysztof Olszowiak, rzecznik starosty. - Gdy zapoznamy się z uzasadnieniem, podejmiemy odpowiednie kroki.

  Po ogłoszeniu wyroku NSA, w lokalnych mediach pojawiły się głosy, że teraz II LO ma dwóch dyrektorów. - To nieprawda - dementuje pogłoski rzecznik starosty. - Szkoła ma jednego dyrektora, legalnie powołanego na to stanowisko. Pani Jolanta Dubińska wygrała konkurs i nic się w tej sprawie nie zmienia.
  Czy powiat szykuje już 100 tys. zł odszkodowania za utracone dyrektorskie dochody?
  Czy powiat szykuje już 100 tys. zł odszkodowania za utracone dyrektorskie dochody? - Pan Bogdan Dudek nigdy oficjalnie nie zwrócił się do powiatu w tej sprawie - podkreśla Olszowiak.

  Nieoficjalnie mówi się, że nawet jeśli powiat będzie musiał wypłacić Dudkowi jakieś należności, będzie to raczej różnica pomiędzy pensją dyrektora a wynagrodzeniem nauczyciela. Dudek nadal bowiem pracuje w II LO. O sprawie zdecyduje sąd.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   błąd

   fredo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 37

   Nie ma Najwyższego Sądu Administracyjnego - jest Naczelny Sąd Administracyjny...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przepraszamy

   Paweł

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 45

   Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Przepraszamy i już poprawimy.
   To chyba ze zmęczenia...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "rządzał"?

   xs (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 43

   będzie rządzał odszkodowana? taki byk w tytule? jeśli miało być "żądał", to piszemy to przez "ż".

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama