Ważne
  Grażyna Wolszczak i Halinka Mlynkowa namawiały do badań

  Grażyna Wolszczak i Halinka Mlynkowa namawiały do badań

  Eliza Głowicka

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dolnoślązaczki umierają na raka szyjki macicy. Sławne kobiety namawiają: idź do lekarza i zbadaj się.
  Na Dolnym Śląsku każdego roku umiera z powodu raka szyjki macicy co najmniej 50 kobiet. Tylko połowę pań, u których zdiagnozowano ten nowotwór, udaje się wyleczyć. Reszta umiera, gdyż do lekarza zgłaszają się zbyt późno. Ratunkiem są badania cytologiczne, które pozwalają szybko wykryć raka. Każda kobieta powinna wykonać je przynajmniej raz na dwa lata. Mimo że cytologia jest bezbolesna, wiele kobiet nie zgłasza się do ginekologa latami.

  W sobotę w księgarni Świat Książki w centrum handlowym Korona przy ul. Krzywoustego gwiazdy znane z telewizji zachęcały wrocławianki do regularnych badań. Aktorka Grażyna Wolszczak i piosenkarka Halinka Mlynkowa są ambasadorkami kampanii profilaktyki raka szyjki macicy i kalendarza "Dbamy o swoje życie", w którym wystąpiły znane Polki z córkami, a wśród nich prezydentowa Jolanta Kwaśniewska. Dochód ze sprzedaży kalendarza pójdzie na Centrum Profilaktyki Nowotworowej. Gwiazdy zaapelowały też do kilku obecnych w księgarni panów, aby namawiali swoje panie na wizytę u ginekologa.

  O konieczności badań mówiła dr hab. Lidia Hirnle, ginekolog z wrocławskiej kliniki przy ul. Dyrekcyjnej.
  - Dziewczyny zaczynają współżycie seksualne coraz wcześniej, poza tym każda zmiana partnera zwiększa ryzyko zachorowania na raka - podkreślała.
  Na Dolnym Śląsku lekarze stwierdzają w ostatnich latach od 300 do 350 zachorowań.
  - Mamy do czynienia z trendem rosnącym - rocznie o 2 proc. przypadków więcej - ubolewa Igor Madej, rzecznik Dolnośląskiego Centrum Onkologii.
  Na Dolnym Śląsku lekarze stwierdzają od 300 do 350 zachorowań.
  Od czterech lat NFZ wysyła kobietom w wieku od 25 do 59 lat zaproszenia na bezpłatne badania cytologiczne, ale niewiele się na nie zgłasza. W ubiegłym roku fundusz wysłał je ponad 128 tysiącom mieszkanek naszego regionu. Skorzystała z nich tylko co 10. kobieta. Tel. do DCO, gdzie można dowiedzieć się na temat badań: 71-368-95-65.

  Jak przełamać w Dolnoślązaczkach niechęć do chodzenia do ginekologa? Czekamy na Wasze komentarze.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zacznijmy od początku

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 21

   "- Dziewczyny zaczynają współżycie seksualne coraz wcześniej, poza tym każda zmiana partnera zwiększa ryzyko zachorowania na raka" - jak wróci moralne prowadzenie się płci pięknej, to diagnostyka...rozwiń całość

   "- Dziewczyny zaczynają współżycie seksualne coraz wcześniej, poza tym każda zmiana partnera zwiększa ryzyko zachorowania na raka" - jak wróci moralne prowadzenie się płci pięknej, to diagnostyka nie będzie potrzebna. Trzeba kłaść nacisk na unikanie przyczyn, a nie rozpoznawanie skutków. Ale to przecież takie niepoprawne politycznie ... Wszak luz i swawola ważniejsze, nieprawdaż? Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz (dosłownie i w przenośni).zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo