Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wesele Jana Peszka

ASZ
- Tej opery nie da się pokazać z pominięciem erotyki. Można to jednak zrobić z wyczuciem i smakiem - mówi Jan Peszek
- Tej opery nie da się pokazać z pominięciem erotyki. Można to jednak zrobić z wyczuciem i smakiem - mówi Jan Peszek Tomasz Hołod
Znana opera Mozarta w reżyserii Jana Peszka otworzy w sobotę IX Festiwal Bachowski w Świdnicy.

W zabytkowej świątyni trwają przygotowania do przedsięwzięcia, wokół którego było głośno na długo przed premierą. We wnętrzu drewnianej budowli z XVII wieku wystawione zostanie "Wesele Figara" Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Dzieło austriackiego kompozytora, ze względu na podtekst erotyczny, było uważane pod koniec XVIII wieku za szokujące. Pojawiły się obawy, czy jego wystawienie w świątyni nie wywoła dodatkowego skandalu.
- Pomysł wystawienia "Wesela Figara" zrodził się na zakończenie ubiegłorocznego Festiwalu Bachowskiego - wspomina pastor Waldemar Pytel, opiekun Kościoła Pokoju w Świdnicy. - Razem z organizatorami dałem sobie czas na przemyślenie, czy realizacja opery nie będzie połączeniem sacrum i profanum - dodaje.
Ostatecznie stwierdzono, że doskonała muzyka i dobrze wyreżyserowany spektakl obronią się przed krytyką. Uznano również, że flirty pomiędzy hrabią i pokojówką, które szokowały XVIII-wieczne purytańskie społeczeństwo Austrii, dziś nie wzbudzają już takich kontrowersji.

Spektakl wyreżyseruje znakomity krakowski aktor Jan Peszek. Twierdzi, że "Wesele Figara" to przede wszystkim znakomita muzyka, która w pięknym wnętrzu Kościoła Pokoju zabrzmi magicznie. Peszek dodaje, że wystawi spektakl w taki sposób, by nie urazić niczyich uczuć religijnych. Opery Mozarta nie da się zaaranżować z pominięciem erotyki. Można ją jednak pokazać z wyczuciem i smakiem - stwierdził reżyser w rozmowie z nami.
- Przedstawienie rozpocznie się odegraniem kilku scen przed kościołem. Następnie goście zajmą miejsca w świątyni i zaczniemy od uwertury - wyjaśnia Witold Tomkiewicz, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury, który jest organizatorem festiwalu. Scenografię opery stanowić będzie odpowiednio oświetlone wnętrze Kościoła Pokoju. Zrezygnowano z ubierania uczestników spektaklu w stroje z epoki Mozarta.

Oprócz orkiestry, którą będzie dyrygował Jan Tomasz Adamus z Wrocławskiej Akademii Muzycznej, wystąpią również niemiecko-holenderski zespół instrumentów dętych i chóry.

Opera zostanie zaprezentowana w sobotę i niedzielę o godz. 19.30. Trwa cztery godziny. Bilety na premierę: 25-20 zł, na drugi spektakl: 20-15 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska