Nie zbudują Grobli na Nysie Małej pod Legnicą

  Nie zbudują Grobli na Nysie Małej pod Legnicą

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Zbiornik widmo wciąż prześladuje podlegnicką wieś. Od trzydziestu lat istnieje tylko w planach.
  Przy okazji aktualizacji rządowego "Programu dla Odry 2006" definitywnie zrezygnowano z zamiaru zbudowania zbiornika retencyjnego Grobla na Nysie Małej, w samym sercu Parku Krajobrazowego Chełmy.

  Na decyzji urzędników zaważył przede wszystkich opór ekologów. W planach wciąż są dwa inne zbiorniki: Rzymówka (na Kaczawie) i Pielgrzymka (na Skorze), pomyślane jako zabezpieczenie Legnicy przed powodzią.

  Według Marka Cieślaka, zastępcy dyrektora Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, każdy z nich jest bardziej sensowny niż Grobla, która do tej pory jedynie pochłaniała i energię, i pieniądze na małą retencję.

  Według nowej wersji "Programu dla Odry 2006", zbiornik w Pielgrzymce będzie budowany w latach 2010-2013. Na suchy polder Rzymówka mieszkańcy Legnicy poczekają dłużej. Jego realizacja jest przewidziana dopiero po roku 2014.
  - Ale te daty nie są obligatoryjne dla inwestora - zastrzega Przemysław Szczegielniak z biura "Programu dla Odry" przy Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim.

  Mieszkańcy Rzymówki nie wierzą już w żadne daty. Budowę zbiornika zapowiadano w latach siedemdziesiątych ub. wieku. Wieś miała zostać wysiedlona i zalana, podobnie jak to się stało w 1978 r. z pobliskim Słupem. Z tego powodu wstrzymano w niej inwestycje. Mieszkańcy nie mieli jak remontować domów, bo nie przysługiwały im przydziały na materiały budowlane. Później zmieniła się koncepcja: zamiast mokrego zbiornika postanowiono utworzyć suchy, i to tylko w części wsi. Ale Rzymówka zdążyła popaść w ruinę. Jako jedyna w gminie do dziś nie ma kanalizacji. Młodzi wyjechali. - To wegetacja, a nie życie - mówi Władysław Lizoń, sołtys Rzymówki.


  Rzymówka i Pielgrzymka
  Przeciwpowodziowy, suchy zbiornik Rzymówka na Kaczawie może pomieścić maksymalnie 10,6 mln metrów sześciennych wody. Powierzchnia zalewu będzie zmienna, zależna od sytuacji na rzece (maksymalnie 240 ha).
  Retencyjny zbiornik na Skorze w Pielgrzymce ma, opócz ochrony przed powodzią, gromadzić wodę, by zasilać rzekę w okresach posuchy, nawadniać obszary w dolinach rzek i uzupełniać niedobory w stawach rybnych. Możliwe jest również wykorzystanie go do produkcji energii elektrycznej, a także jako obiektu rekreacyjnego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama