Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie więcej miejsc pracy w Jelczu i Środzie Śląskiej

Marcin Torz
Nowe firmy zainwestują pod Wrocławiem. Rząd powiększa dwie nasze strefy ekonomiczne.

O 11 kolejnych hektarów powiększy się specjalna strefa ekonomiczna pod Środą Śląską. To oznacza, że powstaną tam siedziby nowych przedsiębiorstw. - Prowadzone są już rozmowy. Ale na tym etapie nie mogę zdradzić, o jakie firmy chodzi - mówi Maciej Rojowski z Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, do której należy średzka podstrefa.

Nieoficjalnie wiemy, że chodzi o przedsiębiorstwa produkujące m.in. części motoryzacyjne.
Teraz w strefie pod Środą Śląską (na 16 hekarach) działa już siedem firm (jedna jeszcze nie rozpoczęła działalności). Pracuje w nich ponad 300 osób. Po rozbudowie strefy zatrudnienie może sięgnąć pół tysiąca. Władze Środy Śląskiej zachwalają lokalizację. Jest w połowie trasy pomiędzy Legnicą a Wrocławiem, niedaleko lotniska.

Powiększyć się ma również podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Jelczu-Laskowicach, gdzie głównym inwestorem jest japońska Toyota. - Złożyliśmy już wniosek w tej sprawie do Ministerstwa Gospodarki - opowiada Łukasz Biernat z WSSE.

Nieoficjalnie wiemy, że chodzi o przedsiębiorstwa produkujące m.in. części motoryzacyjne.

Tu już wiadomo, że inwestorami będą firma Autoliv i Elica. Obie działają już w Jelczu, ale chcą rozbudować swoje fabryki. Autoliv zapowiada, że - głównie przy produkcji - zatrudni dodatkowo 250 osób.

WSSE jest największą strefą w okolicach stolicy Dolnego Śląska. Skupia 47 przedsiębiorstw, w których pracuje w sumie 12 tysięcy osób. A 8,5 tysiąca Dolnoślązaków znalazło zatrudnienie w podstrefie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej pod Kobierzycami. Wśród 14 przedsiębiorstw, które skupia jest m.in. koreański koncern LG. Teraz szuka on kolejnych 700 osób: zarówno wykwalifikowanych, jak i produkcyjnych.

W okolicy Wrocławia funkcjonuje też specjalna strefa kamiennogórska. Swoje tereny ma w Prusicach i Żmigrodzie. Ale jak na razie puste.
- Są prowadzone rozmowy z inwestorami, ale na chwilę obecną bez większych konkretów - przyznaje Adam Ugrewicz, członek zarządu strefy. - Liczę, że niebawem pojawi się zdecydowana firma. W Prusicach na przedsiębiorstwa czeka 13 ha, a w Żmigrodzie niecałe dwa. Firmy, które inwestują w ramach stref ekonomicznych, mogą liczyć na duże ulgi w podatkach. W zamian muszą zatrudnić określoną liczbę osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska