Cudzoziemcy pracowali nielegalnie w Lubinie

  Cudzoziemcy pracowali nielegalnie w Lubinie

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Funkcjonariusze Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej (SOSG) zatrzymali 58 obcokrajowców, którzy nielegalnie pracowali przy sortowaniu i pakowaniu owoców i warzyw w jednej z lubińskich firm.
  Jest wśród nich 55 Ukraińców, 2 obywateli Mołdawii i jeden Białorusin. Wszyscy zostali zobowiązani do opuszczenia Polski w ciągu 7 dni. Przez rok nie będą mogli tu wjechać.To najłagodniejsza kara, jaką straż graniczna może nałożyć za tego rodzaju przewinienie.

  - Pracownicy nie są naszym zdaniem winni - mówi Renata Sulima, rzeczniczka SOSG. - Niestety, doszło do złamania prawa i muszą ponieść konsekwencje. Odpowiedzialny za nielegalne zatrudnienie cudzoziemców jest przedsiębiorca, który nie dopełnił na czas formalności.

  Pracownicy zostali zatrudnieni trzy tygodnie wcześniej, niż mogli podjąć pracę. Obcokrajowcy przebywali w Polsce legalnie. Nie mieli umów o pracę. Pracodawcy grozi kara grzywny nie mniejsza niż 3 tysiące złotych za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców. Do sądu wpłynął już wniosek o ukaranie przedsiębiorcy.

  - To nie pierwszy taki przypadek - dodaje Renata Sulima. - Straż Graniczna ma prawo samodzielnie przeprowadzać kontrole firm zatrudniających obcokrajowców. W ubiegłym roku okazało się, że około 100 cudzoziemców pracuje na Dolnym Śląsku nielegalnie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama