W Jeleniej Górze wystawią sztukę stworzoną z dzieł Norwida

  W Jeleniej Górze wystawią sztukę stworzoną z dzieł Norwida

  Alina Gierak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Alina Obidniak, znana reżyserka, długoletnia dyrektorka teatru dramatycznego w Jeleniej Górze, sztuką opartą na poezji, prozie i listach Cypriana Kamila Norwida powraca po 15 latach na scenę.
  Premiera przedstawienia"Sztukmistrz. Norwid o Polsce. Norwid o Polakach. Norwid o sztuce" zaplanowana jest na 30 stycznia o godz. 19.

  To, że po Norwida sięgnęła właśnie Alina Obidniak, nie powinno nikogo dziwić. Reżyserka nigdy nie ukrywała swojej fascynacji poetą. Gdy w 1973 roku objęła dyrekcję teatru w Jeleniej Górze, nie tylko włączyła Norwida do stałego repertuaru i sprawiła, że aż sześć razy jego sztuki były pokazywane na scenie studyjnej, ale doprowadziła do nazwania teatru w Jeleniej Górze imieniem Cypriana Kamila Norwida.

  Reżyserka o obecnym spektaklu myślała od kilku lat, gdy zachwyciła się jednym z tekstów Norwida, w którym poeta nazywa siebie Sztukmistrzem. To ją zainspirowało i dało tytuł przedstawieniu. Składają się na niego urywki poezji i prozy Norwida oraz fragmenty tekstu Aleksandry Melbechowskiej-Luty o artyście.
  Cytują często Norwida. Jednak jego gorzka prawda o nas nie była słuchana.
  - Cytują Norwida w chwilach ważnych i doniosłych politycy, przypominał jego słowa papież Jan Paweł II - podkreśla Alina Obidniak. - Jednak gorzka prawda, którą mówi nam, Polakom o nas - Polakach, nigdy nie była chętnie słuchana - dodaje. A ponieważ wierzy w moc słowa, ze sceny padają ostre teksty.
  Niektóre są wyśpiewane. Twórcy mają nadzieję, że przedstawienie skłoni do refleksji i zainteresuje młodych twórczością Norwida. Tym bardziej że obecnie rzadko który teatr sięga po jego utwory.
  Autorem scenografii jest Janusz Kijański, muzyki - Bogdan Dominik. Występują : Irmina Babińska (gościnnie), Magdalena Kępińska, Elżbieta Kosecka, Robert Dudzik, Piotr Konieczyński, Tadeusz Wnuk. Bilety kosztują 25 i 18 zł (ulgowe).

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama